background

Bonding Uygulaması (Estetik Dolgu)

Bonding Uygulaması (Estetik Dolgu)

Estetik dolgu (bonding uygulaması); günümüzde gülüş tasarımı/Hollywood gülüşü gibi uygulamalar için sıklıkla tercih edilen estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir. Hastanın estetik gülüşünü olumsuz etkileyen sararmış, çürümüş, yıpranmış veya aşınmış, kırılmış, aralarında boşluk bulunan dişlerin tedavisinde kullanılabilir. 

Dişlerin renk tonunu, boyutunu, şeklini değiştirebilen ve hasarları onarabilen estetik dolgu (bonding uygulaması), diş minesinde çok az madde kaybına sebep olmasıyla bilinir.  

Estetik dolgu (bonding uygulaması) nasıl yapılır? 

Estetik dolgu (bonding uygulaması) en basit ve hızlı diş hekimliği uygulamalarından biridir. Uygulamanın bir seans içinde tamamlanması mümkündür, ancak bu durum hastadan hastaya değişebilir. 

İlk olarak diş hekimi hastanın diş rengine uygun tona karar verir ve hastaya teklifi sunar. Hastanın onayı ile birlikte uygulama başlayabilir. Mükemmel bir gülüş için, dişlerin gülümseme hattı, altın oran kuralına göre belli oranda görünmelidir. Diş hekimi tarafından değerlendirilen bu orana göre dişler üzerindeki pürüzlü alanlar düzeltilebilir. 

Estetik dolgu uygulaması, bu işlemlerin ardından, dişlerin rengine uygun olarak seçilen kompozit malzemenin diş yüzeyine yerleştirilmesiyle gerçekleşir. Estetik dolgu sırasında anesteziye gerek duyulmayabilir. 

Estetik dolgu (bonding uygulaması) hangi durumlarda uygundur? 

  • Arasında boşluk bulunan dişlerin tedavisinde estetik dolgu uygun olabilir. 
  • Dişlerde çeşitli sebeplerle meydana gelen renk değişimlerinin düzeltilmesinde estetik dolgu (bonding uygulaması) uygun olabilir.
  • Gelişimi yetersiz olan minenin tedavisinde tercih edilebilir. 
  • Şekil bozukluklarının tedavisinde estetik dolgu kullanılabilir. 
  • Ortodonti tedavisi gerektirmeyen seviyedeki asimetri sorunlarının tedavisinde estetik dolgu (bonding uygulaması) kullanılabilir.  

Estetik dolgu (bonding uygulaması) ne kadar süre kullanılabilir? 

Estetik dolgunun kullanım süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bonding uygulamasında kullanılan kompozit malzemenin kalitesi, diş hekiminin uzmanlık seviyesi ve hastanın ağız hijyenine gösterdiği özen bu faktörler arasında bulunabilir. Ancak genel olarak, estetik dolgunun ömrü beş yıl olarak ifade edilebilir. 

banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir