background

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu
Dişteki çürükler, çatlaklar, kırıklar dolgu ile onarılabilir. Çok geç kalınmamış ise dolgu son derece başarılı ve uzun ömürlü bir tedavidir.
“Yeni nesil kompozit dolgular ile doğal, sağlam ve şık restorasyonlar yapmak mümkündür.”

Diş Dolgusu Hakkında Sık Sorulan Sorular
Dişimde Çürük Varsa Kendim Tespit Edebilir miyim?
Her çürük dışarıdan görünmez. Çürüğün belirlenmesi için dişin röntgeni çekilir. Hatta küçük çürüklerin röntgende görülmeme ihtimali var ise çürük boyası uygulanabilir.
Dolgu Yapılırken Canım Yanar mı?
Dolgu yapılacak alan büyükse lokal anestezi uygulanabilir. Diş yüzeyine yakın küçük onarımlarda anesteziye ihtiyaç olmayabilir. Bu iki durumda da ağrı ya da acı hissetmezsiniz.
En İyi Diş Dolgusu Hangisidir?
Her dişe aynı dolguyu yapmak uygun değildir. En iyi dolguya diş hekimiz karar verir. Yeni nesil diş dolgular ile sorunlu diş hangisi olursa olsun, sağlam ve estetik onarım yapılabilir.
Yeni Nesil Dolgular Hangileridir?
Kompozit Dolgu: Beyaz dolgudur. Diş rengine uyumludur. Estetiği korumak için ön dişlerde tercih edilir.
İnley ve Onley Dolgu: Porselen dolgudur. Hasarlı dişin temizlemesi sonrası dolgu için yeterli doku kalmamışsa inley ve onley dolgu kullanılır. İnley dolgu daha dar, onley dolgu daha geniş bir alana uygulanır.
Eski Nesil Dolgular Hangileridir?
Amalgam Dolgu: Gri renkli eski nesil dolgudur. Estetik açıdan iyi görünmeyen ve içeriğindeki civanın toksik olması nedeniyle amalgam dolgunun kullanımı son bulmuştur.
Altın dolgu: Diğer dolgu malzemelerinin içine altın katılarak yapılır. Altın dolgunun günümüzde kullanımı tercih edilmemektedir.
Diş Dolgusu Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
Dolgu çeşidine göre 1 ila 2 seansta tamamlanır. Bir seanstan fazla süren işlemlerde, geçici dolgu ile günlük yaşamınıza devam edersiniz.
“Dışarıdan görünmeyen diş çürükleri ileride diş kaybına neden olabilir. Düzenli diş hekimi kontrolü ile tespit edilen çürüklere zaman geçirmeden yapılan dolgu, dişin tümüyle kaybedilmesini önler.”
Dolgu Yapıldıktan Sonra Hemen Yemek Yiyebilir miyim?
İşlem sırasında anestezi uygulanmamışsa hemen yemek yiyebilirsiniz. Anestezi uygulanan durumlarda uyuşukluğun geçmesi beklenmelidir.
Dolgu Sonrası Hassasiyet Yaşanır mı?
10 gün içinde kaybolan bir hassasiyet yaşanabilir. İki hafta geçmesine karşın aşırı hassasiyet varsa diş hekimine görünmek gerekir.
Dolgu Yapılan Dişim Tekrar Çürüyebilir mi?
Ağız ve diş temizliğinin özensiz ve eksik yapılması durumunda dolgu yapılan diş tekrar çürüyebilir.

banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir