sanita sağlık grubu Appointment FAQ
Sinüs Lifting

Maksiller sinüs, üst çenemizin hemen üzerinde, azı dişlerimize yakın bir bölgede yer alan anatomik boşluklara verilen isimdir. Bu boşlukların görevi ses oluşumu ve kafa ağırlığının azaltılmasını sağlamaktır.

Sinüs boşluklarının aşağıya doğru sarktığı durumlarda kemik hacminde kayıplar oluşur. Bu kemik kayıpları doğal fizyolojik bir süreç olarak görülebilir ancak implant tedavisi öncesi sorun oluşturabilir.

Sinüs greftleme, aşağı sarkmış sinüs boşlukları doldurularak dişsiz bölgelere implant tedavisi uygulayabilmek amacıyla kullanılır.

Sinüslerin sarkması nedeniyle kemik hacminde azalma yaşayan bir hastaya implant tedavisi uygulanacak ise, tedavide öncelikle “sinüs lifting” adı verilen bir cerrahi müdahale gerekir.

Sinüs lifting işlemi ile kemiğin içine tam olarak yerleştirilmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılmış olur. Yeterli kemik hacmi elde edildikten sonra implant uygulamasına geçilir. Sinüs lifting gerektiren implant tedavilerinde, konunun uzmanları olan çene cerrahlarının tedaviyi gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

Sinüs lifting, lokal anestezi ve genel anestezi uygulamasıyla yapılır. Yaklaşık yarım saat süren bu operasyon sonrası ağrı kesici ile geçebilecek boyutta hafif ağrılar oluşabilir. İşlemin tamamlanmasının ardından genellikle 5-6 aylık bir süre boyunca bölgenin iyileşmesi beklenir. Bu süre, bölgeye uygulanan greftin sert doku haline gelebilmesi için ihtiyaç duyulan zaman dilimidir.