background

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Birçok insan için dişlerin sadece sağlığı değil, estetik görüntüsü de oldukça önemlidir. Çürük dişler, diş eti hastalıkları, çarpık dişler, sigara vb. sebeplerden meydana gelen istenmeyen renk değişimleri ve diş kayıpları insanların gülüşlerinden memnun olmamasına sebep olabilir. 

Gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, mükemmel gülüşü amaçlayan, kişiye özel olarak karar verilmek üzere birçok farklı işlemden oluşan bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Gülüşünün estetik olmadığını düşünen insanlar özgüven eksikliği ve mutsuzlukla savaşmak durumunda kalabilir. Bu durumda hastanemizde ulaşabileceği gülüş estetiği uygulaması için diş hekimlerine başvurabilir.

Gülüş estetiğinin aşamaları

Birçok aşamadan oluşan gülüş estetiği uygulamasında, ilk randevuda diş hekimi tarafından detaylı bir inceleme yapılır. Hastanın istekleri, yüz hatları, diş ve diş eti orantısı, cinsiyeti ve yaşı göz önünde bulundurularak doğru gülüş tasarımı için gereken işlemler planlanır. Tüm işlemler hastadan onay alınarak uygulamaya geçer. Gülüş estetiği için; implant, protez, köprü, diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama, diş eti tedavisi, dişlerin yeniden boyutlandırılması, dudak şekillendirme işlemleri ya da gerekirse ortodonti tedavisi, diğer adıyla tel tedavisi planlanabilir.

Diş hekimi tarafından yapılan plan hasta tarafından onaylandığında diş eti tedavisi ile işlemlere başlanabilir. Diş eksiklikleri gerekli işlemlerle düzeltildikten sonra, diş hekiminin kararına göre dişler küçültülerek beyazlatılabilir. Eğer planda bulunuyorsa dudak estetiği ve yüz bölgelerine yapılacak dolgular burada devreye girebilir. 

Planlanan tedavi yalnızca diş ve diş eti sorunlarını hedef alıyorsa, gülüş estetiği işlemleri birkaç haftada tamamlanabilir. Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyan hastalar için bu süreç daha uzun olabilir. 

Gülüş estetiğinin avantajları

  • Doğal ve estetik bir gülüş elde edilir. 
  • Dişlerin renkleri net ve parlak hale gelir. Gülüşün daha estetik görünmesini sağlar.
  • Diş etleri sağlıklı ve diş boyu ile uyumlu hale gelir. 
  • Dişlerin boyu ve dizilimi estetik hale gelir.