Blog

Gülüş Estetiği – Gülüş Tasarımı

Blog

Gülüş Tasarımı

Gülüş Estetiği yada Gülüş Tasarımı, sağlıklı bir gülüş elde etmenizi sağlamak amacı ile Sanita’nın uzman hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Çoğu insan ortodonti kelimesini duyduğunda, aklına hemen çocuklar için diş tellerini getiriyor. Fakat ortodontik beş hastadan birinin yaklaşık 20-25 yaş arasında olduğunu biliyor muydunuz?

Gülüş tasarımı; dijital planlama ile kişinin ağız yapısının detaylı analizi sonucunda diş ve diş etlerinin sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması için gerekli uygulamalar bütünüdür.

Gülüş tasarımı uygulamalarında küçük düzeltmeler altı ay gibi kısa bir sürede tamamlanabilirken, daha karmaşık durumlarda işin rengi değişebiliyor. Sadece diş sağlığı değil, aynı zamanda işin psikolojik boyutu olduğunu da belirtmekte fayda var. Nitekim dişlerine; dolayısıyla gülüşüne güvenen insanların daha özgüvenli olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Diş eti çekilmeleri, diş rengi, çatlak veya kırık dişler ve dişlerin kapanma biçimi gibi unsurlarda gerekli düzeltmeler yapılarak estetik bir gülüşe kavuşmanızı sağlar.

Gülüş Estetiği Nedir?

Gülüş, estetik, dudak, diş etleri ve dişlerin estetik bir yüz ifadesinde uyum içinde görünmesini amaçlayan bir dizi bakımı içeren tedavi uygulamalarıdır. Gülüş estetiği kapsamında dudaklar, diş etleri ve dişlerin birbirine uyumlu bir şekilde olması planlanır, estetik analizler yapılır, gülüş şekilleri ve yüz ifadeleri değerlendirilir.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiği, öncelikle yüz tipinizi tanımlayarak başlar. Her yüz tipine uyan estetik diş şekilleri vardır. Bu nedenle yüz konturları bu konuda en önemli bir rol oynar. Dişlerde ortodontik problemler varsa diş hekimi ile planlama da yapılmaktadır. Ortodontik bir tedaviye ihtiyacınız varsa, gülüş tasarımı tedavisinin süresi daha da uzundur. Diğer durumlarda çok daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Gülüş estetiği kapsamında;

 • Diş beyazlatma
 • Pembe estetik (Diş eti estetiği)
 • Zirkonyum ve porselen kaplamalar
 • Yapıştırma
 • Ortodontik tedaviler
 • Lamina porselenleri
 • Dudak kontur ve şekillendirme
 • İmplant
 • Kompozit dolgular vb. diş estetiği yöntemleri kullanılır.

Bu yöntemlerden hangisinin kullanılması gerektiği tamamen doktorun kontrolündedir. Gülüş estetiği tedavisi kapsamında elde edilecek sonuç hasta ve hekim arasında kararlaştırılır. Bu sebeple siz ve gülümsemeniz için en iyi sonuç hedeflenir. Doktorunuzun buradaki rolü, gülümsemenin doğru ve estetik ifadesi için bir öneride bulunmak ve size harika bir gülüş estetiği kazandırmak amaçlı karar verme sürecinde etkin rol oynamaktır.

Gülümseme Estetiği Faktörleri

 • Yüz hatları
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Gülüş simetrisi
 • Diş hizası ve rengi
 • Dudaklar
 • Diş etleri

Gülüş Estetiği Çeşitleri

Gülüş türleri genellikle 3 ana başlıkta toplanır. Bunlar;

1. Çekici

Çekici gülümseme türü, ön dişler diğer dişlerden daha belirgindir. Çekici bir gülümsemeye sahip olmak isteyenler için bu doğrultuda uygulamalar gerçekleştirilir.

2. Entelektüel

Dişlerin yatay bir sıraya dizildiği türden bir gülümsemedir. Genellikle orta yaşlı bireyler tarafından tercih edilir.

3. Sportif

Entelektüel ve çekici gülüş arasında bir ifade sağlar. Ön iki diş çekici gülüşteki kadar uzun; entelektüeldeki kadar da kısa değildir. Yakalamak istediğiniz ifadeye göre bir gülüş estetiği tedavisi uygulanır.

Her şey bir gülümsemeyle başlar…

Sanita’daki diş estetiği uzmanları istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır. Gülüş tasarımı fiyatları da pek çok etkene göre farklılık gösterir. Kırık, çatlamış, lekeli veya renksiz dişlerin onarımını içeren gülüş estetiği uygulamaları, simetrik olmayan, çok kısa veya çok uzun dişlerin de normal görünümüne kavuşmasını sağlar.

Dişlerdeki şekil, renk veya kırıkların neden olduğu dış görünüş sorunları sizi rahatsız edebilir. Estetik diş tedavilerinin yanı sıra cerrahi ve zorunlu tedaviler de yapılmaya başlandığı için gülüş tasarımı ve gülüş estetiğine olan talep gün geçtikçe önem kazanıyor.

One thought on “Gülüş Estetiği – Gülüş Tasarımı”

 1. Bir gülümsemenin insanlar üzerinde bu kadar etkisi olduğunu bilmiyordum.
  Hasan hocam size sonsuz teşekkürler.

Comments are closed.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080