Blog

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

Blog

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

Bir ya da birden fazla dişini kaybeden kişilere uygulanan protez diş uygulamasına implant adı verilir. İmplant fiyatları ne kadar yüksek de olsa doğal dişe en yakın sonucu verdiği için hastalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İmplant dişler, diğer uygulamalarda olduğu gibi dişten değil, gücünü çene kemiğinden alır. İmplant tedavisinde diş eti açılarak çene kemiğinde bir delik oluşturulur. Diş kökünün sığacağı büyüklükteki bu deliğe implant tedavisi uygulanır. Sonrasında da diş eti yeniden kapatılarak implantın çene kemiğiyle kaynaşması beklenir.

Çene kemiğinin implantı tutacak kadar güçlü olmadığı durumlarda greft yapılır, yani çene kemiği güçlendirilir. Greft yapılan çene kemiğinin implantla kaynaşması için 2 – 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekir. İmplant tedavisi kolay olsa da yüksek tıp bilgisi ve mühendislik gerektirdiği için implant fiyatları yorum yapılacak düzeyde belirleniyor. Hasta açısından bakıldığında birkaç seansta dişleri doğal görünümünü kazanır fakat işin teknik kısmı çok daha ayrıntılıdır. İmplantın türü, boyutu ve şeklinin belirlenmesi, uygulanması, hastanın implant uygulamasını engelleyecek bir sorunu olup olmadığının tespit edilmesi gibi uzmanlık gerektiren pek çok ayrıntı mevcuttur. Bu sebepten ötürü implant tedavisi kısa vadede değil, uzun vadede etkili sonuçlar verir.

İmplant Tedavisi Pahalı mı?

İmplant fiyatları İstanbul ve diğer illerde genelde uygun olsa da diğer ağız ve diş uygulamaları arasında en pahalı operasyonlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Ancak, fiyat/kalite performansını göz önünde bulundurduğumuzda tedavi sonrası elde edilen sonuçlar, kesinlikle bu ücreti ödemeye değdiğini kanıtlar nitelikte. Üstelik, uzun vadeli kullanım süresi de fiyatın o kadar da yüksek olmadığını gösteriyor.

İmplant Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisinin pahalı mı olduğu, uygulamayı yaptırmaya değip değmeyeceğiyle ilgili sorular hastalar tarafından diş hekimlerine sıklıkla soruyorlar. İlk bakışta bütçelerini zorlayacak bir fiyat gibi görünse de ilerleyen dönemde kullanıcıya sağlayacağı rahatlık ele alındığında aslında ne kadar da küçük bir bedel olduğu ortaya çıkıyor.

Tek dişi eksik olan kişilerde implant ya da üç eğrili bir köprü tedavisi arasında seçim yapmak durumunda kalındığında köprü tedavisinin daha mantıklı olduğu görülüyor. Ancak, devam eden süreçte küçültülüp, üstü porselenle kaplanmak istendiğinde sorunlar ortaya çıkıyor. 10 hatta 20 yıl hiçbir sorunla karşılaşmadan hayatınızı devam edebiliyorsunuz fakat daha sonra, diğer dişlerinizi de kaybetme, kanal tedavisi yaptırma, porselenleri yenileme gibi daha büyük problemlerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

İmplant fiyatları forum gibi yerlerde tartışılsa ve çoğu kişiye pahalı gelse de implant tedavisinde durum farklı işliyor. İmplant tedavisi iyi yapılır, bakımı da hastalar tarafından ihmal ederse, kaç yıl geçerse geçsin implantın altyapısı olan titanyum yapı sabit kalacak, yalnızca üzerindeki porselenin değişmesi gerekecektir. Uzun vadeli düşünüldüğünde bu durum gerek maddi gerekse manevi anlamda yararınızı olacak. Ancak kısa süreli düşündüğünüzde implant fiyatları, diğer uygulamalara göre daha yüksektir. Tüm bunlar göz önüne alındığında uzun yıllar dişlerinizle ilgili problem yaşamak ve bu problemlere daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız, implant tedavisi yaptırmak yararınızı olacaktır.

İmplant fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin; diplomasını yeni almış bir doktorla, 25 yıllık deneyime sahip bir doktorun uygulayacağı tedaviden alacağı ücret aynı olmayacaktır.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080