sanita sağlık grubu Randevu Al Whatsapp S.S.S.
İmplant Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İmplant tedavisinin başarısını etkileyen faktörleri üç ana başlıkta inceleyebiliriz:

1) Hastaya bağlı faktörler

Hastaya bağlı faktörlerin başında iyi bir ağız hijyeni geliyor. Kişinin sigara ve alkol kullanımından uzak durması tedavinin başarısını olumlu yönde etkiliyor. İmplant yapılması planlanan bölgedeki kemik kalitesi de aynı derecede önemlidir.

2) Kullanılan materyale bağlı faktörler

Kullanılan materyal, çene kemiğine yerleştirilmesi planlanan titanyumdan yapılmış olması gereken implant vidalarıdır. Bilinen, güvenilir, dünya çapında kabul gören kuruluşlar tarafından onaylanmış olmaları gerekir. Üretim kalite ve koşulları bilinmeyen implant vidaları kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda implant vidasının yanı sıra tedavide kullanılması gereken kemik tozu ve membran adı verilen birtakım biyomateryallerin de aynı şekilde yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmış olanları tercih edilmelidir.

3) Cerrahi işleme bağlı olan faktörler

İmplant tedavisinde uygulanacak cerrahi işlem, tedavinin başarısında önemli bir yere sahip. Cerrahi işlemden önce tedavinin uygulanacağı bölgedeki kemik miktarının tespiti için mutlaka üç boyutlu görüntüleme yapılması veya bilgisayarlı röntgen çekilmesi gerekir. İmplant tedavisi cerrahi bir müdahale olduğu için steril ortamda, tamamen steril cihaz ve ekipmanla yapılmak zorundadır. Tedaviyi uygulayacak hekimin yetkinliği de şüphesiz en önemli faktörlerden biridir.

Sanita’da implant tedavileri implant cerrahisi alanında uzman hekimler tarafından, modern teknoloji donanımına sahip hastane ortamında gerçekleştirilmektedir.