sanita sağlık grubu Randevu Al Whatsapp S.S.S.
Yeterli Kemik Dokusu Yoksa İmplant Tedavisi Uygulanabilir mi?

Uzun süre dişsiz kalan bölgelerde oluşan kemik erimeleri, o bölgeye implant yapılmasına imkân tanımaz. Bu gibi durumlarda başta kemik tozu uygulamaları olmak üzere, kemik dokusunu artırıcı birtakım cerrahi işlemler uygulanıyor.

Örneğin, üst çenenin arka bölgesinde yaşanan uzun süreli diş eksikliklerinde sinüs boşlukları aşağıya doğru sarkmaya başlar ve implant yapmak için yeterli kemik dokusu kalmaz. Bu tür vakalarda “sinüs lifting” diye adlandırılan operasyonla sinüs boşluğu yukarı doğru kaldırılarak, içerisine kemik tozu doldurulduktan sonra implant bölgeye yerleştirilir.

Aynı şekilde alt çenenin arka bölgesindeki uzun süreli diş eksikliklerinde de kemik dokusu eriyip aşağı doğru çekilerek implant uygulaması imkânsız hale gelir ve bu gibi vakalarda da kişinin çene kemiğinden alınan kemik dokusuyla o bölgeye kemik nakli yapılır. Böylelikle implant uygulaması için uygun bir alan oluşturulur.

Kemik erimelerinin yoğun bir şekilde görüldüğü durumlarda kişinin çenesinden yeterli miktarda kemik alınamıyorsa, vücudun herhangi bir yerinden kemik alınarak güçlendirme ameliyatları yapılabilir ve implant tedavisi başarıyla uygulanabilir.