background

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, diğer ismiyle endodonti tedavisi, enfeksiyon sebebiyle hasar görmüş veya çürümüş dişlerin tedavisi için kullanılan bir diş hekimliği uygulamasıdır. Kanal tedavisi, dişin enfekte olan ve pulpa adı verilen sinirinin çıkarılması, dişin içinin temizlenmesi ve ardından dişin kökünde oluşan boşluğun dolgu ile doldurulmasıyla gerçekleşir. 

 

Çürüyen veya enfekte olan dişler, erken tedaviyle onarılmazsa bakteriler dişin en iç kısmında bulunan pulpaya doğru ilerleyerek çoğalmaya ve dişe daha fazla ve daha hızlı zarar vermeye başlayabilir. Bu şekilde meydana gelen şiddetli enfeksiyon diş absesine sebep olarak diş kayıplarına yol açabilir. Kanal tedavisi/endodonti  tedavisi, böyle bir durumda dişin kurtarılması ve çene kemiğinde aktif kalması için uygulanabilir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda uygundur?

Kanal tedavisinin uygun bulunduğu durumların başında derin çürükler, kırılma ya da çatlama gibi sebeplerle kaybedilebilecek dişlerin kurtarılması gelebilir. Farklı uygulamalar ile geri getirilemeyecek dişlerin özünün çıkarılarak içinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun yeniden doldurulması gerekebilir. Bu nedenle kanal tedavisi, diş kayıplarını önlemek ve fonksiyonunu kaybetmiş dişleri kurtarmak için tercih edilebilir. 

Hastada gözlemlenen bazı belirtiler kanal tedavisinin gerekliliğini gösterebilir:

  • Hasar gören veya enfekte olan dişte şiddetli ağrı
  • Yüzde veya boyunda oluşan şişlik
  • Zarar gören dişte sıcak ve soğuk yiyecek/içeceklere karşı kalıcı hassasiyet
  • Çiğneme veya ısırma sırasında hissedilen ağrı/acı sebebiyle zorlanma
  • Diş etinde meydana gelen şişlikler

Kanal tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

  • Kanal tedavisinden önce şiddetli ağrı hisseden hastalar, tedavinin ardından dişte hassasiyet hissedebilir. Bu durumda sadece diş hekimi tarafından yazılan ağrı kesicilerin kullanılması önemlidir. 
  • Tedavi sonrasında yiyecek veya içecek tüketmeden önce en az 2 saat beklenmesi gerekebilir. 
  • Yüksek başarı oranına sahip kanal tedavisi sonrasında diş temizliği ve bakımına oldukça dikkat edilmelidir. 
  • Şekerli gıdaların tüketimi minimuma indirilebilir.

 

banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir