Çocuk Diş Sağlığı (Pedodonti)

Çocuk Diş Sağlığı (Pedodonti)

Diş çürüğü ciddi bir problem olmakla beraber büyük ölçüde önlenebilir. Tedaviye ihtiyacı olan ya da diş ağrısı bulunan çocuklarda enfeksiyon, ağrı, uyku, yeme ve sosyalleşmede zorluk görülebilir. Okula gidememe durumları olabilir. Ebeveynler bu durumlarda çocuklarını hastaneye ya da diş hekimine götürmesi gerekir.

Ağız sağlığı, çocukların genel sağlık durumlarını ve okula hazır olma durumlarının önemli bir yönüdür. Obezite, yetersiz beslenme dahil olmak üzere daha kapsamlı sosyal ve sağlık konularının bir işareti şeklinde görülmektedir. Aşırı düzeyde ki şeker alımı ve sosyal yoksunluğun her iki durum için de risk faktörü olduğu göz önünde bulundurulursa diş çürüğü ve şişmanlığın beraber görülme ihtimali yüksektir.

Geçmişten beri çocukların ilk dişleri hakkında söylenilen süt dişi o yenisi gelir inancı artık değişmekle beraber ebeveynler süt dişlerinin önemi hakkında bir hayli bilinçlenmeye başladı. Her şeyden önce süt dişleri ilk olarak çiğneme bakımından önemlidir. Dişleri çürüyen ve rahatsızlık duyan çocuklar yemek yerken ağrı çekmekte. Bu sayede de yeterli derecede beslenememe baş gösterir. Gelişim ve büyüme bozukluğu bulunan pek çok çocukta diş çürüğü sebebiyle yeterli beslendiği gözlemlenmiştir.

Süt dişlerin erken kaybedilmesi, çocuklarda dilin yanlış konumlandırılmasına neden olur. Bunun sonucunda da konuşma bozukluğu ve yanlış yutkunma alışkanlığı kazanılır. Daimî olan dişler sürene kadar süt dişler, onların yerinin korunması için önemlidir. Çene içerisinde ki oluşumlarında dişler, kök gelişimlerine göre belirli yaşlara kadar devam eder. Bu zamana kadar ağız içinde sürecekleri mesafenin korunması süt dişler sayesinde olur. Aksi halde süt dişlerin erken kaybı yaşanır. Hastada ortodontik problemler baş gösterir.

Özellikle okul dönemlerinde süt dişleri çocukların psikolojisi açısından önemlidir. Diş çürüğünün kötü görünümü nedeniyle utanan çocuklar, okula gitmek istemediği gözlemlenmiştir. Dişlerin gelişimi sırasında geçirilen bir hastalık ya da genetik durumlar bazı hastalarda daimî dişlerin eksik olmasına neden olur. Böylesi durumlarda tedavi için süt dişleri kullanır.

İki yaşlarında bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Başlamadan önce mutlaka Doktorunuz veya Diş Hekiminize sorunuz.
Sağlıklı yiyecekler sağlayın ve tatlı atıştırmalıkları ve içecekleri sınırlayın. Diş Hekiminizle düzenli diş muayeneleri planlayın, Genç yaşta iyi alışkanlıklar oluşturmak, çocuğunuzun yaşam boyu sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Diş Çürümesini Önlemek

Dişi bulunan her çocuk aslında diş çürümesi riski taşır. Ancak etkin müdahaleler bu durumun oluşmasını engellemektedir. Bunun için uygulanabilecek adımları şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocukların ağız büyüklüklerine uygun olarak naylon kıllardan üretilmiş yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır.
  • Macun ve fırçalar değişik çizgi roman karakterinde ve renkte olduğunda çocuklardaki diş fırçalama isteği ve motivasyonu artış gösterir.
  • Çocukların diş macunu tadını sevdikleri ve fırçalama sırasında yutma ihtimalinin olduğu unutulmamalı. 3 Yaşından küçük çocuklarda diş macunu kullanılmaması daha doğru bir tercih olmaktadır.
  • Sizlerde çocuklarınızla beraber onlar diş fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile onlara eşlik edebilirsiniz. İlk olarak sizlerin dişlerini fırçalamasına izin verebilir sonra sizlerde onlarınkini fırçalayabilirsiniz.
  • Evlerinizde diş fırçalama panosu oluşturabilir ve her fırçalama sonrasında pano üzerinde birlikte işaretlemeler yapılabilir.
  • Banyoya bir kum saati yerleştirilerek her fırçalama işleminde kum saati ters çevrilebilir. Bu sayede 2 dakikalık bir fırçalama süresi belirleyebilirsiniz.
  • Unutulmamalı ki çocukların diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Onlara yapışkan özelliği bulunan çikolata, bisküvi yedirerek aynada dişlerinin üzerinde nasıl bir katman oluşturduğunu göstermeniz önemlidir. Sonrasında dişlerini fırçalatıp dişlerinin ne denli beyaz, temiz ve güzel olduğunu ona aynada ispatlayabilirsiniz.
  • Dişçi korkusunu yenmesi için çocuklarınıza destek olmalısınız. En geç 2.5 yaşında diş hekimi ile çocuklarınızı tanıştırmalısınız. Ağız içinde hiçbir problemi olmayan 2.5-3 yaşlarındaki bir bebek diş hekimi ile ilk randevusunu sadece dişlerini göstererek yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum diş korkusunun da önüne geçmesini en aza indirger.
  • Çocuğunuz şeker yedikten sonra ağzını çalkalarsanız en azından diş fırçalama için ilk adımı kazandırabilirsiniz. Dişlerine yapışan yiyecek ve akıntılar bu sayede suyla çözünür ve yiyecekler sorun olmaktan çıkabilir.

Sağlıklı dişler çocuk diş sağlığı kadar genel sağlığı içinde çok önemlidir. Çocuğunuz doğduğundan itibaren, sağlıklı dişler geliştirmek ve boşlukları önlemek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bebekler için dişleri yumuşak, temiz bir bez veya bebeğin diş fırçasıyla temizlemelisiniz. Bebeği biberonla yatırmaktan kaçının ve diş üzerindeki lekeleri düzenli olarak kontrol edin.