diş beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma, dişlerinizin görünüşlerini iyileştirmek için uzman diş hekimleri tarafından uygulanan beyazlatma işlemidir.

Sigara içmek, çay / kahve veya diğer renkli gıda ürünlerinin artan tüketimi ve hatta yaşlanma gibi çeşitli faktörler dişlerin renginin değişmesine neden olabilir.

Lekelerin giderilmesi ve dişlerin doğal rengine kavuşması için diş beyazlatma yapılabilir. Hastaların çoğu bu tedavi prosedürünü kozmetik nedenlerle seçiyor ancak diş beyazlatma işleminin diş hekiminin muayenehanesinde yapılmasının, “Evde” varyantlarına kıyasla kendilerine daha pahalıya mal olabileceğinden korkuyor. Böylece hasta yönünden şu soru ortaya çıkıyor: “Diş beyazlatma için diş hekimine gitme zahmetine değer mi?”

 

Öncelikle diş beyazlatma için hastalar için iki seçenek mevcuttur:

 

Profesyonel diş beyazlatma veya “Evde diş beyazlatma” yöntemi

 

Evde Diş beyazlatma

“Evde” diş beyazlatma yöntemi için: ürünler bir diş hekimi tarafından reçete edilebilir veya piyasada kolayca bulunabilen tezgah üstü beyazlatma ürünleri kullanılabilir.

Her iki durumda da aktif bileşen karbamid peroksit veya hidrojen peroksittir. Ağartma maddesi dişin dış tabakasına yani mineye nüfuz ederek lekeleri çıkarır ve dişin rengini iyileştirir. Evde diş beyazlatma ürünleri, beyazlatıcı jeller, kalemler, şeritler ve hatta beyazlatıcı diş macunu şeklinde olabilir.

 

Diş beyazlatma bazı klinik durumlarda kontrendikasyon (Tıpta kontrendikasyon, hastaya vereceği zarar nedeniyle belli bir tıbbi tedavi almamasına neden olan bir durumdur.) olabilir ve diş beyazlatma için uygun bir aday olup olmadığınızı teşhis edecek size en iyi bilgiyi verecek kişi diş hekimimizdir.

Evde kullanılan reçetesiz diş beyazlatma ürünleri çoğunlukla ağzınıza tam oturmayan evrensel bir tepsi ile birlikte gelir ve herhangi bir prosedür hatası daha sonra dişlerin hassasiyeti, dişeti tahrişi ve diğerleri gibi yan etkilere yol açabilir.

Beyazlatma ajanlarının konsantrasyonu, tezgah üstü beyazlatma ürünlerine ve diğer evde diş beyazlatma varyantlarına kıyasla profesyonel yöntemlerde kullanılan ürünlerden daha yüksektir.

Diş Beyazlatma

Gülüş tedavisi uygulanmış bir hasta…

Bunun dışında profesyonel diş beyazlatma yöntemlerinde gelişmiş lazer tedavisi veya ısı uygulaması yapılabilir. Bu teknik, hızlı ve etkili sonuçların elde edilmesine yardımcı olur.

Diş beyazlatma fiyatları nedir?

 

Profesyonel diş beyazlatma prosedürünün maliyeti, evde kullanılan ürünlerden daha fazla olmasına rağmen, daha hızlı sonuçlar verir ve ayrıca prosedür hatası olasılığı en aza indirilir. Kliniğimize yaptığınız ziyaret ve ilk teşhisin ardından, kişisel durumunuza ve finansal seçeneklerinize göre doğru tedaviyi tavsiye edebilir ve tavsiyelerde bulunabiliriz. Ayrıca, “Evde” diş beyazlatma seçeneği olarak size özel bir ağız tepsisi ile birlikte bir beyazlatma jeli önerebiliriz.

 

Diş beyazlatmanın faydası var mı?

 

Diş beyazlatmanın en büyük faydası, gülümserken dişlerinizin beyazlığı ile birlikte kişinin kendine olan özgüvenle gülmesidir. Genel yaşam kalitesini iyileştirir. Toplumca sağlıklı bir gülüşü olan kişilerin daha sosyal olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca yaşlanma sürecinden kaynaklanan renk değişimleri bu teknikle tersine çevrilebildiği için bu size genç ve dinamik bir görünüm kazandırabilir.

Günümüzün selfie dünyasında, her birimiz mükemmel bir resim istiyoruz. Dişlerinizi beyazlatarak özgürce gülümsemek için hemen iletişim formlarımızdan bize ulaşın size özel tedavi yöntemlerimizi sunalım.

Diş Beyazlatma Tedavisi?
Diş Beyazlatma İşlemi

En yaygın diş beyazlatma yöntemi profesyonel beyazlatma işlemidir. Hekiminiz tedaviye uygun olup olmadığına karar verir ve diğer gelişecek tüm durumların denetimini yapar.

Diş hekimi operasyon sürecinde diş etlerinizi korumak amacı ile bir kalkan ya da jeli diş etlerinize uygular. Sonrasında beyazlatma ürününü dişlerinize uygular. Sonrasında beyazlatma ürünü dişlerinize uygun özel bir tepsi kullanılarak uygulanır.

Uygulanan üründeki aktif bileşen genel olarak karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit’tir. Etken maddenin parçalanmasıyla birlikte oksijen dişlerde bulunan emayeye girer ve diş renginiz daha açık hale getirilir. Tedavi sürecinde lazer ve diğer özel teknikler hekimlerimizin gerek görmesi ile uygulanabilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlem Süresi

Genel olarak toplam tedavi 3-4 hafta içinde yapılmakta. İlk olarak diş hekiminize iki veya üç ziyaret gerçekleştirmeniz gereklidir.

İlk randevunuz da hekiminiz diş koruyucu uygulayarak bunun izlenimini yapacaktır. Diş ekibinin tedaviye başlamasının ardından tedavi süreciniz evde devam edecektir. Tedavi düzenli olarak 2-4 hafta süresince, bir defada 30 dakika ile 1 saat boyunca uygulamak anlamını taşır. Fakat bir kez uygulanmasının ardından sekiz saate kadar etkisi süren yeni ürünler de vardır. Bu da bir hafta gibi tatmin edici bir sürede sonuç alınabileceğinin göstergesidir.

Yan Etkiler ve Diğer Hususlar

Güvenli kabul edilen yöntemde bazı yan etkilerin oluşması muhtemel bir durumdur.

Diş hassasiyeti: Dişleriniz beyazlatma işlemi sonrasında hassas olabilmekte. Bu durumu birinci ya da ikinci tedavi aşamasında deneyimleyebilirsiniz. Hekiminiz sodyum florür ve potasyum nitrat jeli barındıran ürünlerle beraber oluşan duyarlılığın tedavi edilmesini önerebilir.

Tahriş olmuş diş etleri: Tedavi aşamasında aynı zamanda diş eti tahrişi de yaşanabilir. Beyazlatma ürünü ile diş etlerinizdeki temastan dolayı bu durum yaşanabilir. Tedavi sonrasında bu yan etki tamamen kaybolacaktır.

Unutulmamalıdır ki dişleriniz kalıcı olarak beyazlatılamaz. Hem iç hem de dış renk değişimi için sık sık beyazlatma tedavileri uygulanmalıdır. Bu ürünler doğal dişler için uygulanmaktadır. Kron, implant, takma ya da köprü dişleriniz bulunuyor ise diş renk değişimleri için hekiminiz ile görüşmelisiniz.