Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Diş ve Ağız Tedavisinde genel anestezi hangi şartlarda kullanılır?

Genellikle “dişçi koltuğu korkusu”, öğürme refleksi fazla olan kişilerin yanı sıra dört yaşından küçük veya tedavi süreci uzun olan çocuklar, zihinsel engelli kişiler için tercih edilir.

Genel anestezi; çoğunlukla cerrahi müdahalelerden önce uygulanan, bedenin tümünün ya da belli bir bölümünün ağrıya duyarsız hâle gelmesini sağlayan işlemdir. Genel anestezi altında diş tedavisi uygulanan hastalar herhangi bir ağrılı cerrahi işlem için uyutulur ve işlemin sonunda da uyandırılır.

Peki diş ve ağız tedavilerinde genel anestezi kimlere uygulanır? Genellikle “dişçi koltuğu korkusu”, öğürme refleksi fazla olan kişilerin yanı sıra dört yaşından küçük veya tedavi süreci uzun olan çocuklar, zihinsel engelli kişiler için tercih edilir.

Her diş tedavisi genel anestezi altında yapılabilir ve çok seansta tamamlanacak tedavilerin bu yöntemle tek seansta tamamlanması da mümkündür.

Narkotik ve kas gevşetici ilaçlar yardımıyla hasta uyutularak solunumu anestezi cihazına bağlanır ve gerekli tedavi uygulanır. Uygun şartlarda deneyimli uzmanlar tarafından yapıldığı sürece güvenli bir yöntemdir. Hastanın işlem sonrasında kontrol amaçlı olarak bir gece hastanede konaklaması yeterlidir.