gülüş tasarımı

Gülüş Estetiği kişinin gülüşüne doğal ve estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla dudak, diş eti ve diş görünümünü önce tek tek sonra da bir arada değerlendirmek ve bu faktörleri en uyumlu hale getirmek adına tercih edilen tedavi yöntemidir. Gülüş tasarımı kişiye özel, yüz ile uyumlu ve doğal bir gülüş elde etmek adına yapılır. Bu sebeple gülüş estetiği sürecine dahil olacak işlemler ilk olarak hastanın gereksinimlerine ve ardından beklentilerine göre şekillenir.

Gülüş tasarımı çoklu işlemlerden oluşan bir süreçtir. Yapılacak olan her bir işlem kişinin mevcut ağız ve diş sağlığına göre tedavi sürecine eklenir veya çıkartılır. Öncelikli olarak estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin düzeltilmesi, çeşitli diş eti rahatsızlıklarının giderilmesi ve ağız ve diş sağlığının iyileştirilmesiyle başlanan gülüş estetiği kişinin cinsiyetine, yüz hatlarına, yaşına ve beklentilerine bağlı olarak farklı sonuçlar vermektedir. Elde edilen görünüm kişiye has ve doğal göründüğü takdirde işlem başarılı olmuş demektir.

Gülüş Tasarımı İşlem Sırası Nedir?

Gülüş estetiği beyaz estetik ve pembe estetik olmak üzere ikiye ayrılır. Dişlerin sıralandığı bölge beyaz estetik, diş etleri ise pembe estetik alanına girer. Gülüş estetiği tedavisi planlanırken hastanın ağız sağlığı üzerine genel bir değerlendirme yapılması gerekir. Söz konusu değerlendirme hem beyaz estetik hem pembe estetik alanlarını kapsar. Bu aşamada kişinin gülüş estetiğinden beklentisine ek olarak dişlerinde veya diş etlerinde tedavi edilmesi gereken herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı saptanır. Eğer tespit edilen bir hastalık durumu varsa, ilk olarak bu sorun üzerine eğilmek ve tedavisini sağlamak gerekir.

Gülüş tasarımına geçmeden önce varsa çürük, kırık veya çatlak dişler ve diş eti hastalıkları üzerinde yoğunlaşılır. Herhangi bir diş veya diş eti hastalığı olmaması durumunda kişinin ihtiyaç ve beklentilerine özel olarak geliştirilen tasarım üzerinde çalışılmaya başlanır. Kimi değişiklikler olabilmekle beraber işlemler arasında genellikle diş eti estetiği, diş beyazlatma işlemleri, eğer diş diziliminde eksiklik mevcutsa implant veya protez ile diş eksikliğinin giderilmesi, diş diziliminde bozukluk söz konusuysa tel tedavisi veya benzeri ortodontik tedaviler, porselen lamine kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar yer alır.

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı planlaması yapılmadan önce ilk olarak hastanın ağzından çeşitli ölçüler alınır. Bu ölçüler doğrultusunda hazırlanan modeller, problemin belirlenmesi ve çözüm planının oluşturulması adına gereklidir. Hastanın ağız içi ve yüz ölçüleri bilgisayar ortamına aktarılarak yüz hatlarına uyumlu bir gülüş estetiği tasarlanmaya başlanır.
Dijital gülüş tasarımı sayesinde gülüş estetiği sonrası elde edilmesi hedeflenen görünüm gerçeğe en yakın biçimde hazırlanarak hastanın onayına sunulur. Aynı zamanda hastanın ağız ölçülerinden yararlanılarak oluşturulan geçici restorasyonlar da hastanın beklentilerini şekillendirmek ve fikir almak adına tercih edilebilir.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Tedavi yapılırken dikkate alınması gereken en önemli nokta kişinin estetik beklentilerini karşılayan ve aynı zamanda ağız ve diş sağlığını iyileştiren çözümler sunmaktır.
Gülüş tasarımı planlaması gerçekleştikten sonra tedavi ihtiyacı bulunan diş ve diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırmakla sürece başlanır. Hastada ortodontik tedavi gereksinimi mevcut değilse diş etlerinin seviyesine bakılır ve estetik açıdan gerek duyulduğu takdirde diş eti seviyesi dudak ve dişler ile uyumlu hale getirilir. Eğer ağızda diş eksikliği söz konusuysa implant ve benzeri işlemler uygulanarak diş sayısı tamamlanır. Uygulanan işlemlere bağlı olmak üzere değişim gösteren iyileşme süreci boyunca gülüş estetiği tedavisine ara verilir. Bu aşamadan sonra çoğunlukla diş beyazlatma işlemi tercih edilir. Diş beyazlatma ile dişlerde yapısal veya dış etkenler sonucu oluşan ton bozuklukları ve sararmalar giderilir.

Dişlerde görsel veya biçimsel bozukluklar mevcut ise estetik kompozit dolgular yardımıyla bu bozukluklara müdahale edilir. Dolgu işleminin yeterli olmadığı durumlarda porselen lamine ve kaplama veya zirkonyum kaplama yöntemlerine başvurulabilir. Bütün işlemlerde olduğu gibi bu uygulamalarda da hastanın dudak şekli ve yüz hattı göz önüne alınarak estetik açıdan uyumlu işlemler gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımı kimi zaman medikal estetik uygulamalarıyla da desteklenebilir. Yüz ve dudağa uygulanabilen medikal dolgular sayesinde gülüşün estetik etkisi artırılıp daha etkileyici bir sonuç elde edilebilir.

Gülüş Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Gülüş tasarımı tamamen hastanın kişisel görünümüne ve beklentilerine uygun olarak şekillendirilse de çok tercih edilen kimi gülüş estetiği çeşitleri mevcuttur:

  • Çekici gülüş estetiği: ön dişlerin vurgulandığı bu gülüş estetiği sonrasında kişinin genç ve çekici bir görünüm kazanması amaçlanır.
  • Sportif gülüş estetiği: Ön dişler çekici gülüş estetiğinde olduğu kadar uzun değildir fakat yine de orta kesici dişlerin boyu yan kesici dişlere göre daha uzun olacak şekilde tasarlanır. Kişiye dinamik bir hava katar.
  • Entelektüel gülüş estetiği: Bu gülüş tasarımında dişlerin tümü aynı boydadır. Aynı uzunlukta olan dişler kişiye entelektüel bir ifade sağlar. Genellikle orta yaşlı kişiler tarafından en sık tercih edilen gülüş estetiği çeşididir.

Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer? Fiyatları nedir?

Gülüş tasarımı tamamen kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenen adımlardan oluşur. Bu sebeple seans sayıları, diş hekimi tarafından teşhis edilen sorunlara göre belirlenir. Ortodontik tedavi gerekmeyen hastalarda birkaç seans yeterli olabilir. Fakat gerçekleştirilmesi gereken işlemler çoksa, seans sayısı da bu işlemlerle doğru orantılı olarak artış gösterecektir.
Gülüş tasarımı fiyatları belirlenmesinde doktorunuzun yönlendirmesi sonucunda yapılacak işlem ve cerrahi müdahaleye değişkenlikler olacaktır. Sizde hemen gülüş estetiği fiyatlarımız için randevu talep edebilirsiniz.

Gülüş Tasarımında Dişleri Kestirmek Gerekir Mi?

Tedavi sürecinde dişlerin kesilmesi veya kaplama yapılması kesinlikle uygulanması gereken adımlar arasında yer almaz. Bunun yerine koruyucu ve görünümü iyileştirici yöntemler tercih edilerek daha pratik ve estetik sonuçlar sağlamak mümkündür. Estetik diş hekimliği sürecinde sıkça kullanılan bonding, recontouring veya diş beyazlatma gibi yöntemlerle gülüş estetiği tedavisi sonlandırılabilir.

Gülüş Tasarımının Faydaları Nedir?

Gülüş tasarımı tedavisi sonunda kişi, yüz hatlarına en yakışan ve en doğal görünümlü gülüşe sahip olur.
Daha düzgün, beyaz ve parlak dişlerle gülümseyen kişinin özgüveninde büyük artış yaşanır.
Diş üzerindeki renk farklılıkları engellenerek daha sağlıklı bir görünüm elde edilir ve varsa diş yüzeyindeki kırık veya çatlaklar onarılır.
Diş etleri üzerinde gerçekleştirilen müdahaleler sonrasında sağlıklı bir pembe rengine kavuşan diş etlerinin seviyesi arzu edilen boyuta getirilir. Böylece gülüş anında istenmeyen diş eti görünümü ortadan kaldırılır.
Diş, diş eti ve dudak arasında sağlanan uyumlu görünüm, kişinin genel görünümüne de oldukça olumlu bir katkıda bulunur.