background

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Tartar temizliği veya detertraj olarak da bilinen diş taşı temizliği, dişlerin üzerinde veya aralarında sertleşen bakteri plaklarının sebep olduğu sarı veya kahverengi renkteki diş taşlarının temizlenmesi anlamına gelir. 

Diş taşı temizliği sırasında, diş hekimi dişlerin arasında veya diş eti çizgilerinde bulunan bakteri plaklarını temizler. Ardından dişler polisaj işlemi ile pürüzsüz bir şekilde fırçalanır. 

Diş taşı nasıl oluşur? 

Dişlerin fırçalanmasından ortalama 4 saat sonra oluşmaya başlayan bakteri plaklarının önlenmesi için günde iki defa dişlerin fırçalanması önerilir. Bu tavsiyeye uymayan hastalarda diş plakları sertleşerek dişlerin üzerinde veya aralarında birikmeye başlayabilir.  Bu durum diş taşı oluşumuna sebep olabilir. Diş taşları, dişlerde çürüme veya diş eti iltihabı gibi sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle erken tedavi ile temizlenmesi önemlidir. 

Diş taşı oluşumunu tetikleyen bir diğer faktör de tükürük olarak kabul edilir. Kişinin tükürük yapısı diş taşı probleminin hızlanmasına sebep olabilir. Ancak dişlerin günde iki kez fırçalanması ve yılda iki kez uzman diş hekimi kontrolüne gidilmesi durumunda tükürük yapısının diş taşı oluşumunu etkilemesi düşük bir ihtimaldir. Dişlerde renk bozukluklarıyla sonuçlanabilen diş taşı problemi, yaşlanma ile hızlanabilir. 

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Ultrasonik cihazlar kullanılarak büyük diş taşı parçaları dişten uzaklaştırılır. İnce uçlu aletler ile daha küçük taşlar temizlenir. Diş yüzeylerine pürüzsüzlük ve parlaklık sağlamak için diş cilası veya flor içeren macun sürülerek işlem tamamlanır.

Diş taşı temizliği ne kadar sürer?

İşlem süresi diş taşı yoğunluğuna bağlı olsa da 45 dakikadan fazla sürmemesi ön görülür. 

Evde diş taşı temizliği yapılabilir mi?

Diş taşı temizliği, özel aletler ile diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Sterilize edilip edilmediği bilinmeyen ve bu iş için dizayn edilmemiş aletlerle diş taşı temizliği yapmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diş taşlarını temizletmek zararlı mıdır? 

Diş taşı temizletme işlemlerinin diş ve diş etlerine zarar verdiğine dair halk arasında dolaşan söylentiler doğru değildir. Aksine diş taşı problemi yaşayan bir hastanın tedavi olmaması ciddi diş ve diş eti problemleriyle sonuçlanabilir.

banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir