background

Pembe Estetik

Pembe Estetik

Sağlıklı ve estetik bir gülüş için beyaz ve düzgün dişler kadar diş etlerinin görünümü de oldukça önem taşır. Diş etlerinin dişler ile uyum içinde olmaması, insanların kusursuz bir gülüşe sahip olmasına engel olabilir. Bu durumda pembe estetik (diş eti estetiği) gülüş tasarımı işlemleri arasında önemli bir yere sahip olabilir. 

Diş etlerinin estetik ve sağlıklı olarak kabul edilmesi için dikkate alınan faktörler arasında diş etlerinin rengi, diş eti ve dişin arasındaki orantı; diş etlerinde ağrı ve kanama kriterleri değerlendirilir. 

Sağlıklı diş etlerinin açık pembe renkte portakal kabuğu görüntüsünde olması ve diş ile kemiğe sıkı sıkıya bağlanması beklenir. Diş etlerinde kırmızılık, şişlik veya kanama gibi durumlar; diş eti estetiği, diğer adıyla pembe estetik işlemlerini gerektirebilir. Ayrıca, diş etlerinin boyutu, dişlerin olduğundan daha küçük görünmesine sebep olmamalıdır.

Pembe estetik (diş eti estetiği) işlemlerine başlanmadan önce hastada bulunabilecek diş eti çekilmesi, diş eti iltihabı/şişmesi/kanaması/kokusu/ağrısı gibi hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmeli; eğer varsa bu hastalıklar tedavi edilmelidir. 

Hangi durumlarda pembe estetik tercih edilebilir?

             Diş etlerinin rengi açık pembeden kırmızı koyuya doğru değişiyorsa pembe estetik tercih edilebilir. 

  • Diş eti seviyelerinin her diş için aynı olmaması durumunda pembe estetik tercih edilebilir. 
  • Diş eti çekilmelerinin tedavisinde pembe estetik kullanılabilir. 
  • Dişin olduğundan daha küçük görünmesine ve gülümseme sırasında fazla görünmesine sebep olan durumlarda pembe estetik uygulanabilir. 
  • Gülüş tasarımı hizmeti alan hastalarda diş hekimi tarafından gerekli görülürse pembe estetik tercih edilebilir. 

 

Pembe estetik hangi tedavi yöntemleriyle uygulanabilir?

Hastanın yaşadığı soruna göre diş hekimi tarafından tedavi yöntemi belirlenebilir. Bu yöntemlerden en sık tercih edilenler:

Gingivektomi

Konuşurken veya gülümserken ön plana çıkan anormal diş eti dokusu ve boyutunun tedavisi için gingivektomi adı verilen tedavi yöntemi kullanılabilir. Olması gerekenden fazla görünen dokunun kısaltılmasına gingivektomi denir. 

Gingivoplasti

Sağlıklı olarak kabul edilen ancak estetik görünüme sahip olmayan diş etlerine şekil vermek için kullanılan yöntemdir. 

Flap operasyonu

Diş etlerinde gözlenen kanama, şişme, kızarma, renk değişikliği gibi sorunların tedavisi için yapılan işlemlerin tümü flap operasyonu olarak adlandırılabilir. 

banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir