Blog

Diş Taşı – Tartar Nedir?

Blog

Diş Taşı Temizliği

Zamanla dişler bir takım maddelere maruz kalır. Bu, dişlerinizin yüzeyinin üzerinde plak adı verilen yapışkan bir madde tabakası oluşturur. Düzenli diş fırçalama eksikliği zamanla bu birikintileri sertleştirir.

Bu sertleşmiş plak tabakası diş hekimliğinde diş taşı veya tartar olarak adlandırılır. Doğru şekilde tedavi edilmezse diş taşı ciddi diş sorunlarına neden olabilir. Diş taşı diş yüzeyinde birikmeye bırakıldığında dişeti de etkilenir. Ayrıca diş eti enfeksiyonlarına ve boşluklarına da neden olabilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl yapılır?

Dişler üzerinde biriken diş taşlarının ultrasonik aletler ve el aletleri ile temizlenmesi ve dişlerde çay, kahve, sigara gibi renklendirici maddelerin neden olduğu renklenmelerin giderilmesi işlemidir.

Ağız ve diş sağlığını korumanın en etkili süreci dişlerini düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamaktır.

Ultrasonik cihazlarla ya da uygun el aletleriyle yapılan müdahaleler sonucunda bu zararlı oluşumlar çıkarılır. Bu aletler diş minesine kesinlikle zarar vermez. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozundan da faydalanılır.

Diş taşı oluşumunu önlemek veya en azından en aza indirmek için diş fırçası-florürlü diş macunu ve diş ipi ile dişlerin düzenli bakımı şarttır.

Diş Taşı Temizliği neden yapılır?

Tartar veya diş taşlarının dişte birikmesine izin verilirse, zamanla bakteri oluşumu meydana gelir. Dişlerin temizlenmesi ve parlatılması işlemlerinin temel amacı, diş yüzeyinin pürüzsüz ve temiz hale getirilmesidir. Böylece bakteriler dişlere zarar vererek diş sağlığını tehdit edemez.

Yapılan temizleme işlemi diş eti hastalıklarını engellemede en etkili yöntem olarak bilinir. Çünkü diş eti hastalıkları ile başa çıkabilmek için plakların, tartarların ve diş eti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir.

Diş Taşı Temizliği ne kadar sürede bir yapılmalıdır?

Yemek artıkları tükürükteki minerallerle birleşerek dişlerin ve diş etlerinin etrafında bir kireç tabakası oluşturur. Fırçalanarak dişlerden çıkarılamazlar. Ancak diş hekimi diş taşı temizleme işlemini gerçekleştirerek taşı kaldırabilir. Burada önemli olan taşı temizledikten sonra hastanın bu durumu koruyabilmesidir. Gerekirse diş taşı altı ayda bir temizlenebilir.

Diş Taşı temizliği sonrası

Diş etlerinde bir gün kanama sızıntı şeklinde görülebilir ve birkaç gün süren sıcak-soğuğa duyarlılık normaldir.

Dişlerdeki taşlanmanın temizlenmesi sonucunda dişler arasında normal veya patolojik aralıklar hissedilebilir.

Bir Diş eti hastalığı söz konusu ise daha sonra temizlik yapıldığında dişler yoğun olduğundan ve dişler destek dokularını kaybettiği için dişlerin sallanması normaldir.

Diş yüzeyindeki diş taşları temizlendikten sonra dil ile diş üzerinde gezinildiğinde pürüzlü alanlar hissedilebilir.

Diş Fırçalamanın Önemi

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş hijyeninin korunmasında çok etkilidir. Dişlerinizin uzak kısımlarını temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılmalıdır.

Sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Dişlerinizi fırçalamak plağın sertleşmesini ve taşa dönüşmesini engeller.

Dişlerinizi fırçalama alışkanlığı doğası gereği düzensiz olmamalıdır. Ara sıra dişlerinizi fırçalamak etkili olmayacaktır.

Diş Fırçası – Diş Macunu – Diş İpi


Elektrikli diş fırçası kullanmak dişlerinizi temizlemede daha etkili olabilir.
Diş taşı giderici diş macunu kullanın – Diş taşını etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için diş taşı kontrollü diş macunu diş taşı oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Bu diş macunlarında aktif bir pirofosfat ve florür elementi vardır. Diş macununuzdaki florür, ağzınızda bulunan bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca plağa neden olan bakterileri öldürmekten de sorumludur. Mikrop ve bakteri oluşumunu engellemek dişlerinizi taş oluşumu ve çürüklerden koruyacaktır.


Diş ipi, düzenli olarak herhangi bir yiyecek parçacıklarını dişlerinizden çıkarmaya yardımcı olur. Dişlerin fırçayla ulaşılamayan bazı uzak kısımları vardır. Daha iyi ağız koşulları sağlamak için bu parçalar temizlenmelidir. Diş ipi kullanmak, normalde erişilemeyen bu parçaları temizlemenize yardımcı olur. Diş yüzeyinden plağın çıkarılmasına yardımcı olur.

Yiyecek ve plak, ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi temiz ve mikropsuz tutmak için düzenli olarak diş ipi kullanmanız önerilir.


Kabartma tozu ve tuz karışımı, diş taşı temizliği için etkili bir ev ilacıdır. Dişlerinizi karbonat ve tuzla fırçalamak diş taşını yumuşatarak çıkarılmasını kolaylaştırır. Karışım, diş fırçası kullanılarak dişlere düzgün bir şekilde sürülmelidir. Dişlerinizi ılık suyla yıkayın ve uygun şekilde gargara yapın. Karışım antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ağızdaki mikropları öldürmede oldukça etkilidir. Etkili ve anında sonuçlar için karışımı haftada üç kez kullanın.


Düzenli diş hekimine gidin.

Diş taşı dişlerinizden nihai olarak çıkarılmadan önce çok zaman alır. Bir diş hekimi, hem hızlı hem de etkili olan, teknolojik açıdan gelişmiş diş taşı temizleme işlemlerini kullanır. Diş taşı çıkarma işlemi debridman olarak bilinir.

Bu süreçte uzman bir diş hekimi ultrasonik bir cihaz veya elde taşınan bir ölçekleme aracı kullanır. Ultrasonik alet, taşı çıkarmak için su ile birlikte yüksek frekanslı titreşimler kullanır.
Size en yakın diş hekimliğini ziyaret etmek en iyi seçenektir. Diş hekimi bir kez temizlendikten sonra takip için sizi gelecekte tekrar arayacaktır. Dişinizin üzerinde fazladan diş taşı oluşmasını önlemek için takip gerekir.

Sağlıklı dişler, sağlıklı ve parlak bir gülüşün olmazsa olmazıdır. Lekeli veya rengi bozulmuş dişler, sonsuz gülüşünüzü karartabilir. Dişlerin mikropsuz olmasını sağlamak için diş taşı temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Sanita, dişlerinizi korumanıza yardımcı olabilecek bir dizi diş bakımı hizmeti sunmaktadır.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080