Kadıköy: Haftanın Her Günü 09:00 - 18:00 & Şişli: 7/24 Hizmet Vermektedir.

Şemsettin Günaltay Cad. No:228 KADIKÖY - İSTANBUL
Merkez, Darülaceze Cd. No :18, 34381 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Şehit Polis Fethi Sekin Cd. Ventus Tower 6-F BAYRAKLI - İZMİR

Hemen Arayın!
0 541 476 80 80

Sık Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları derledik ve her bir sorunuza medikal kadromuzun uzman hekimleri detaylı olarak yanıt verdi. Video içerikleri arasında bilgi sahibi olmak istediğiniz video başlığını tıklamanız yeterli!..

All On Four İmplant Tekniği Nedir?

Hiç Dişi Olmayan Hastalar Hangi Tedavi Yöntemleri vardır? All On Four İmplant Tekniği  Nedir? Avantajları Nelerdir? Kimlere Uygulanabilir? All On Four İşlemi Sonrası Ağrı Olur Mu? Gülüş Estetiği Nedir?

Sanita Sağlık Grubu’ndan Doktor Esra Hacıoğlu Anlattı:

All On Four implant tekniği hiç dişi olmayan hastalarımıza uygulayabildiğimiz, tek çene için 4 implant uygulanan, ön çeneye iki paralel implant, arkaya da iki açılı implant uygulanarak cerrahinin yapıldığı gün sabit geçici protezlerini uygulayabildiğimiz bir tekniktir. Arkadaki kemik kaybı fazla olduğunda sinüs aşağı doğru sarkıyor, alt çene de buradan gelen sinirimiz kemik üzerine daha yakın bir alanda oluşmuş oluyor. Dolayısıyla arka bölgelere implant yapabilmemiz için standart implant sürecine göre öncesinde kemik tozu uygulamamız gerekiyor fakat all on four tekniğinde arkada sinüs boşluklarını pas geçerek implantları açılı yerleştirebildiğimizde arka gruplara da diş yapabilmiş oluyoruz. Aynı zamanda cerrahinin uygulandığı gün geçici sabit, hastamızın çıkaramadığı protezleri uyguladığımız için, takıp çıkarılan, üç aylık, kemikle impalantın kaynaşması döneminde takıp çıkarılan bir protez kullanmak zorunda kalmıyor hastalarımız. Hiç işi olmayan ya da ağzında çok az dişi kalmış fakat artık onların da çekiminin gerektiği hastalarımıza uygulanabilir. Öncesinde implantları nereye, ne şekilde yerleştireceğimize karar vermek için hastanemizde panoramik radyografi ve tomografilerden yararlanıyoruz. Bu sayede kesin sonuçla cerrahi operasyonu tamamlamış oluyoruz. Cerrahi operasyonla sabit, çıkmayan vidalı protezin yapılması en fazla bir hafta sürer. En önemli avantajlarından biri hastalarımızın kısa sürede dişlerine kavuşması, konforu kazanması. Damağı kaplayan bir kaide olmadığı için de hastaların yeni yapılan dişleri alışması daha rahat ve konforlu oluyor. Gülüş estetiği son dönemde özellikle popüler bir konu haline gelmiş, gülüş tasarımı olarak da bilinen bir konudur. Gülüş tasarımı hastalarımızın estetik kaygılarına bağlı olarak tamamen kişiye özel olarak planlanan bir prosedürdür. Tedavi sürasi yapılan işlemlere göre değişir. Küçük boşluklar tek seansta kapatılabilirken, çok sayıda eksek olması, dişlerde çapraşıklık bulunması, diş etlerinde sorun olması durumunda farklı bir süreç uygulanır. Gülüş estetiğinin kişiye en büyük katkısı özgüvendir. Gülüş tasarımıyla sağlıklı ve estetik dişlere sahip olduktan sonra hastalarımız kesinlikle dişlerini göstermekten çekinmiyorlar ve özgüvenli bir şekilde toplum içinde gülümseyebiliyorlar.

Çene Kemiği Eriyen Hastalar İmplant Yaptırabilir Mi?

Çene Kemiği Eriyen Hastalar İmplant Yaptırabilir Mi?

Çene kemiği eriyen hastalar için kemik tozu kullanmak şart mı? Kemik erimesi durumunda kullanılan yeni tedaviler neler? Sinüs Lifting Operasyonu Nedir? Zigomatik implant nasıl uygulanır? Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi sürecinde hastaları en çok zorlayan konulardan biri de kemik erimesi. Kemik erimesine neden olan çeşitli etmenler var ve implant uygulamasından önce kemik erimesinin nedenleri iyi belirlenip gerekli tedavinin yapılması gerekiyor.

Sanita Sağlık grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek kemik erimemişinin nedenlerini şöyle anlatıyor:

“Kemik erimesi uzun süre dişsiz kalan ağızlarda daha sık görülür. Mesela üst çenenin arka kısmında uzun süre öncesinde dişlerini çektirmiş olan hastaların o bölgeleri kullanmaması nedeniyle sinüs boşlukları aşırı büyür. Arka çenenin üst taraflarında bulunan, burun tabanının alt tarafına denk gelen, nefes aldığımız zaman havanın dolduğu bölgeler sürekli üst çene kemiğine baskı yapar, buralarda sinüs boşlukları aşırı büyüyerek implant yapmaya elverişli kemik olan dokuyu uzaklaştırır. Biz sinüs lifting operasyonu dediğimiz kemik tozu operasyonu ile bu bölgeleri implant yapılabilir hale getirebilmekteyiz. Alt çenede de arka bölgede yine uzun süre dişsiz kaldıysa hastalarımız, sürekli hareketli bir protez kullandıysa bu bölgelerde de zamanla çene kemiğinde incelmeler ve azalmalar olur. Biz bunların tamamına kemik erimesi diyebiliriz.”

Bu tür kemik erimesinin dişsizliğe bağlı kemik erimesi olduğunu belirten Doktor Hasan Aydilek, kemik erimesinde genetik faktörlerin etkisine de dikkat çekti.

“Bir de genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde, çok sık diş eti hastalığı yaşayan bireylerde kendi bünyesinden kaynaklanan bir kemik erimesi vardır. Bu tür hastalar sürekli diş eti rahatsızlığı, sürekli enfeksiyon yaşadığı için kemik dokusu yavaş yavaş oradaki hastalıklı diş etinden kendini uzaklaştırmaktadır ve dişlerin kökleri açığa çıkmaktadır. Bunun çok ilerlediği durumlarda dişlerin tamamında sallanmalar başlar, sallanmayla birlikte bu daha da hızlı ilerler ve bu tip hastalarda hiç sebep yokken, dişinde herhangi bir çürük herhangi bir kötü oluşum yokken, dişleri çekmek zorunda kalırız veya kendiliğinden dişler sallanarak düşmek zorunda kalır. Bu durumlarda da biz rahatlıkla implant tedavisi uygulayabiliyoruz. Diş eti hastalığı tedavi edilip veya aynı seansta tüm dişlerin çekilip o bölge lazerle güzelce temizlendikten, hastalıklı diş eti dokusu uzaklaştırıldıktan sonra o bölgeye rahatlıkla implant tedavisi uygulayıp ileriye dönük herhangi bir sıkıntı yaşamadan, uzun yıllar sabit protez kullanabilecek hale getirebilmekteyiz.”

Kemik tozu operasyonlarının titizlikle uygulanması gerektiğinin atını çizen Doktor Hasan Aydilek, her hastaların durumuna göre işlemin farklılık gösterebileceğini vurguladı.

“Kemik erimesi olan hastalarda kemik tozu operasyonları bizim sıklıkla yaptığımız bir işlemdir. Kemik tozu işlemi, cerrahi işlem yapıldıktan sonra kemik erimesine sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece orada kemik erimesi devam edecektir. Öncelikli olarak diş eti çekilmesini veya kemik erimesinin neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Eğer kemik erimesi hastalıklı diş etinden kaynaklanıyorsa o bölgedeki hastalıklı diş eti tedavi edilerek kemik tozu uygulanması durumunda ilerleyen dönemde kemik erimesi sorunu yaşanmaz. Ama hastalıklı dişeti dokusu alınmadan sadece kemikteki harabeyi çözmek için oraya bir kemik tozu dokusu yapılmışsa bu kemik erimesi devam edecek demektir.”

Kemik erimesinde yeni teknolojilerin önemine değinen Doktor Hasan Aydilek, modern yöntemler hakkında da bilgi verdi.

“İleri derecede kemik erimesi yaşamış hastalarda biz çoğunlukla kemik tozu operasyonuna ihtiyaç duymadan implant yapabilmekteyiz. Buna uygun, özel, yeni çıkan implant teknolojileri var. Örnek olarak üst çene bölgesinde, arka taraflarda aşırı derecede erimiş, incelmiş, implant yapamayacağımız, kemik tozu operasyonu  ile bile implant yapamayacağımız durumlarda biz zigomatik implant kullanarak rahatlıkla implant yapabilmekteyiz. Veya ön bölgedeki kemik dokusu sağlam ama arka taraflarda aşırı derecede incelme varsa kişinin ön bölgesindeki sağlam kemik dokusundan destek alarak kullandığımız bir teknikle rahatlıkla hem alt çeneye hem üst çeneye rahatlıkla implant tedavisi yapıp aynı zamanda sabit dişler de takabilmekteyiz. Günümüz teknolojisinde kısacası kemik tozu artık çok da kullanılan bir yöntem değil.”

Dijital Diş Hekimliği İmplant Tedavisini Nasıl Kolaylaştırdı?

Dijital Diş Hekimliği İmplant Tedavisini Nasıl Kolaylaştırdı? Hangi Durumlarda İmplant Yapılmaz? Şeker Hastaları, Kalp Hastaları İmplant Yaptırabilir mi? İmplant Tedavisi Sürecinde Hastalar Dişsiz Mi Kalır?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi kesinlikle bilinenin aksine çok kolay geçen, hastaların tedavi sonrası bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum diye reaksiyon verdiği bir tedavi sürecidir. Genellikle implant tedavisi kemik içi matkapla delinecek, orada bir yer açılacak, ondan sonra vida sıkıştırılarak gönderilecek diye düşünülür; implant tedavisi bu şekilde değildir. En azından geldiğimiz tıp teknolojisinde bu şekilde bir tedavi uygulamıyoruz. İmpalantı yapacağımız yerin kemik kalınlığını, yoğunluğunu öncesinden üç boyutlu cihazlarla birebir tespit ettiğimiz için hani noktada kullandığımız cihazın ne devirde çalışacağını, hangi seviyelerde su soğutması yaparak çalışacağını biz zaten cihaz üzerinde programlayarak yapıyoruz. Şeker hastalarına, kalp hastalarına rahatlıkla implant tedavisi uygulanabilir. Yalnız bizim diş hekimi olarak anladığımız şeker hastalığı, kalp hastalığıyla bir kardiyoloğun ve diyabet rahatsızlığını takip eden doktorun anladığı hastalıklar farklıdır. Mesela bir kişi kronik diyabet hastasıdır, onu bir endokrinolog takip ediyordur, değerleri vardı, o bir endokrinoji uzmanı için bir diyabet hastasıdır. Ama değerleri doğru seviyede çıktığı sürece, açlık kan şekeri belli bir seviyenin altındaysa, üç aylık ortalaması belli değerlerin altında seyrediyorsa bizim tedavi yapmamız için, o an cerrahi bir işlem yapmamız için hiçbir engel yoktur. Kontrol altındaki tüm şeker hastaları, tüm diyabet hastaları bizim rahatlıkla implant tedavisi uygulayabileceğimiz hasta grubundadır.

Diyabet hastalarında implant uygulamasında tek sıkıntılı durum daha sonrasında yara iyileşmesi geç olabileceğinden kan şekeri seviyesinin belli değerleri karşılıyor olması gerekliliğidir. Nedir bu değerler? Kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa bunu ameliyattan birkaç gün öncesinde kesmesi gerekir veya yerine başka bir ilaç kullanması gerekir. Ya da yakın zamanda bir kalp krizi geçirdiyse geçirdiği atağın 6 ay sonrasında bir implant tedavisi yapılabilir. Kısacası kişinin değerleri kontrol altındaysa bizim için kalp hastası değildir, bizim için şeker hastası değildir, gönül rahatlığıyla implant tedavisi uygulayabiliriz. İmplant tedavisi yapıldıktan sonra üzerinin protezini yapmak için biz genellikle 3 ila 6 ay arasında bir süre beklemek zorunda kalıyoruz. Bu süreçte hastalarımız kesinlikle dişsiz kalmıyorlar, mutlaka geçici protezleri uygulanıyor. Eğer kemik yapısı buna elveriyorsa sabit, çıkmayan geçici protezler yapıyoruz. Örneğin kişiye kemik tozu operasyonu uyguladıysak, implantı yaptığımız bölgede kemik kalınlaştırma, yoğunluğu artırıcı işlem uygulandığında belli bir süre bekledikten sonra takıp çıkarılan hareketli bir protez hazırlıyoruz. Çoğunlukla ön bölgeye yaptığımız implant tedavilerinde bu bölgeden bir diş çekilecekse ameliyattan birkaç gün önce üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle geçici bir diş hazılanıyor, implantın yapıldığı seansta geçici diş takılıyor, yani hastamız asla dişsiz bir şekilde klinikten ayrılmıyor. Kişiyi implant tedavisi yaparken sosyal halattan koparmamak için bu konu üzerinde önemle duruyoruz. Ama tüm dişlerin, sorunlu dişlerin çekilip implant tedavisinin uygulandığı durumlarda, sosyal hayatta aktif olan kişiler için sabit çıkmayan geçici protezler hazırlıyoruz. Bunun için sadece üç dört gün zaman ayırmaları gerekiyor. Kişinin kemik yapısında bir sorun yoksa aynı zamanda sabit kalıcı dişini de takabiliyoruz. Diş çekilir çekilmez implant tedavisi uygulanır mı? Hastalarımızın cevabını merak ettiği sorulardan biri bu. Örneğin kişinin ön tarafta sallanan bir dişi var, yemek yiyemiyor olabilir ama görüntü olarak ağzında duran bir dişi var, o diş çekildiği zaman implant yapılacak süre için en az 2-3 ay geçmesi gerekiyor. İki üç ay sonra implant yapılacak, implant yapıldıktan sonra oraya bir diş yapılana kadarsa bir 6 ay zaman geçmesi gerekecek. Böyle durumlarda iltihaplanma yoksa, kökte enfeksiyon yoksa o seansta o bölgeye implant tedavisi uygulayabiliyoruz ve bunu çok sıklıkla yapıyoruz.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Kusursuz Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Çapraşık Diş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

Gülüş tasarımı günümüzde epey yaygınlaşan bir tedavi kavramı oldu. Hastalarımız özellikle sosyal medya ortamlarında paylaşılmak üzeri çekilen fotoğraflarına bakıp yolunda gitmeyen bir şey hissettiklerinde bize başvuruyorlar. Genellikle çapraşık dişlerden, diş eksikliğinden, dudağın farklı şekilde kasılmasından kaynaklanan gülüş estetiğini bozan birtakım sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunların tamamının giderildiği tedaviye gülüş estetiği veya gülüş tasarımı diyoruz. Genellikle eksik dişler gülüş estetiğini çok bozan yapılardır. Örneğin uyumsuz köprüler, porselen kaplamaların ışık altında doğal dişlerle uyumsuz görünmesi gülüş estetiğini bozar. Gülüş esnasında gülümsemenin simetrisini, estetiğini sağlamak zorundayız. Çapraşık dişler gülüş estetiğini en çok bozan ve hastalarımızın en çok şikâyet ettiği unsurların başında gelmektedir. Genellikle 10-12 yaş aralığındaki birçok hastamıza ortodonti tedavisi görmesi gerektiği söylenmiştir ancak o yaşlarda ergenlik dönemindeki birtakım sıkıntılardan ötürü hastalar diş teliyle dolaşmaktan kaçarak bu tedaviyi sürekli ertelemiştir. Ne zamanki gülümsemenin kendileri için öneminin farkına vardıklarında, gülüş estetiğinin değerini anladıklarına bize başvuruyorlar. Bu durumda geç kalınmamışsa biz kişiyi yine ortodonti tedavisine yönlendiriyoruz. Bu arada bir parantez açmak istiyorum, ortodonti tedavisi eskisi gibi sadece belli bir yaş grubuna yaptığımız bir tedavi değildir. Yine gülüş estetiği tedavisi kapsamında uyguladığımız tedavilerden biridir. 45, 50, 60 yaşlarına kadar bireylere ortodonti tedavisi uygulayabilmekteyiz. Bu ortodontide kullanılan tellerin gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kişide çapraşık diş bozukluğu varsa bunu laminelerle, zirkonyum kronlarla, seramik kronlarla restore edebilirsek yaparız, tel tedavisi uygulayacaksak ortodonti tedavisi uygularız. Eksik dişler gülüş estetiğini bozan bir diğer unsurdur. Örneğin arka bölgelerde bir diş eksikliği koşu kişiyi rahatsız etmiyordur. Yemek yerken artık alışmıştır ona. Ama gülümseme esnasında hele ki çok büyük bir gülümseme hattı varsa kişinin, o arka bölgede boşluk siyah renkte görüneceği için ve bu gülümsemenin ahengini bozacağı için o bölgenin bir şekilde doldurulması gerekir. Biz böyle durumlarda bir ya da bir iki diş eksikliği varsa bunu kesinlikle implant tedavisiyle çözüyoruz.

En Kaliteli İmplant Hangisi?

En Kaliteli İmplant Hangisi? Hastalar İmplant Yaptırırken Hangi Soruları Sormalı? İmplant Kansere sebep Olur mu? Sedesyon Tekniği Hangi Koşullarda Uygulanır? Sanita Sağlık grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi ilk çıktığında bir iki tane firma vardı. Uygulayan hekim sayısı da o denli azdı ama günümüzde dünya üzerinde 600’ün üzerinde implant firması var ve bu işi yapan binlerce hekim var. Bu kadar yoğun yapılan bir tedavide, bu kadar çok marka arasında en iyi implant hangisi sorusunu hastalarımız tarafından sorulmakta? En iyi implant için belli kriterler açıklanmış durumda. Diş hekimlerinin yıllık kongrelerinde yapılan çalışmalarda, üniversitelerin klinik araştırmalarında en iyi implantın özellikleri belirlenmiş durumda. Şu an kabul gören kriterler şöyle: yüzey özelliği pürüzlendirilmiş olmalı, titanyum olmalı, çift bağlantılı olmalı gibi aslında diş hekimlerinin anlayacağı hastalarımızın çok anlamayacağı bir takım değerler var. Bu değerleri taşıyan Avrupa Birliği’nin Sağlık Bakanlığı’nın Amerika’daki FDA’in onay verdiği tüm implantlar kabul görebilir. Hastalarımız hekimlerine en iyi implant hangisi sorusunu sorarken FDA belgesi var mı, CE belgesi veya Sağlık Bakanlığı onayı var mı gibi sorularla bunu rahatlıkla öğrenebilirler. Biz genellikle yaptığımız implantlarda üç belgenin bir arada olmasını tercih ediyoruz. Zaten Sağlık Bakanlığı onayı olmayan bir implantı Türkiye’de bir hekim hastasına uygulayamaz. Bu belgeleri taşıyan implantlar da genellikle doktorlara ömür boyu garanti sunmaktadır. Bu ömür boyu garanti neyi kapsıyor? İmplantın herhangi bir parçasında kullanım esnasında kırılma, herhangi bir paçasında sıkıntı, vidasında düşme gibi birtakım sıkıntılar halinde veya implantın çene kemiğinden çıkması durumlarında, biz bunu kullanıcı hatası değilse, o implantı hem firma hem hekim ücretsiz olarak değiştirir. Bu garantiyi vermeyen bir firmanın ve kliniğin implantını kullanmak çok sağlıklı değildir.

 İmplant kansere sebep olur mu sorusu bir ara çok soruluyordu. Eğer implant kuralına göre üretilmişse, merdiven altı bir atölyede üretilmemiş, kaçak olarak yurda sokulmamışsa kesinlikle kanser yapmaz ve başka hastalığa neden olmaz. Sedasyon tekniği diş hekimliği tedavilerinden büyük endişe duyan hastalar için en fazla yarım saatlik operasyonlarda uygulanır. Tedavi 30 dakikayı geçecekse bunu muhakkak genel anestezi altında yapmamız gerekiyor.

Dijital Diş Hekimliği Ve İmplant Tedavisi

Dijital Diş Hekimliği Ve İmplant Tedavisi… İmplant Tedavi Süreci Nasıl Gelişir? Tedavi Bitene Kadar Ağrı Oluşur Mu? Dijital İmplant, İmplant Tedavisini Nasıl Kolaylaştırdı?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı.

İmplant, diş eksikliği olan bölgelerde diş eksikliğini gidermek için, boşluğun sağındaki solundaki dişlere dokunmadan sadece o dişe yaptığımız bir vidadır. O vidanın üzerine dişi, yapıyoruz, tercihe göre porselen veya zirkonyum kullanıyoruz.  Bunun dışında dişlerin tümünün kaybolduğu veya bir bölgede arka arkaya üç dört tane dişin eksik olduğu bir iki tane implant yapıp onun üzerine sabit bir köprü yapabiliyoruz.  Veya hiç diş olmayan hastalarda, tüm dişlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan hastalarda total implant rehabilitasyonu yapıp çeneye dört ya da altı implant yaparak sabit dişlerini taktığımız bir tedavi yöntemidir. Bundan üç dört sene öncesine kadar implant tedavisi gerçekten sıkıntılı ve zahmetli bir tedaviydi. Ama günümüzde üç boyutlu görüntüleme teknolojisi sayesinde çene kemiğindeki kemik yoğunluğu çok rahat tespit edebiliyoruz, ona uygun planlamalarla implant tedavileri yapıyoruz. Bu sayede çene kemiğinde çok fazla işlem yapmadığımız için implant tedavisi son derece ağrısız, sızısız bir tedavidir. Günümüzde çoğu hastaya implantı dikişsiz yöntem dediğimiz, diş etini kesmeden, herhangi bir dikiş atmadan, hiçbir kanama olmadan, ağrısız ve sızısız şekilde yapabiliyoruz. Çoklu implant tedavisi hastaları en çok endişelendiren, korkutan tedavidir. Kişinin tüm dişlerini etkiyen bir diş eti sorunu vardır, tüm dişlerinin çekilip implant yapılması gerekiyor olabilir. Veya hasta dişlerini kaybetmiştir. İmplant tedavisinin korkusundan dolayı bu tedaviye başlayamıyordur. Bu kesinlikle ağrılı sızılı bir tedavi değildir. Ama biz yine de hastamızın korkusunu yenemiyorsak bunu genel anestezi altında rahatlıkla yapabilmekteyiz. Sonrasında da herhangi bir ağrı sızı yaşanmıyor. Kullanılan ilaçlar etkili ilaçlar. Hastamızı da korkulduğu gibi günlerce dişsiz bırakmıyoruz.  Birçok hastamız bana ‘bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum, hemen ameliyattan sonra geçici dişlerin takılacağını bilmiyordum,’ diyor. Hastalarımızın yüzde 90’ında implantı yaptığımız seansta geçici dişi yapabilmekteyiz. Çok az grupta da kişinin geçici dişlerini birkaç gün sonra takabilmekteyiz. Full seramik dişler 5-10 yıldır yaygın olarak kullanılıyor. Biz hastalarımızın tercihine göre tüm dişleri ya da tercih edilen dişleri seramik, porselen ya da zirkonyum yapabiliyoruz. Benim birçok hastam yurt dışında yaşıyor. Bu hastalarımızla irtibatımız şu şekilde oluyor: Herhangi bir problem olsa da olmasa da sürekli bizimle koordineli kalmaları gerekiyor. Türkiye’ye geldiklerinde en az bir yarım saat ya da 10 dakika bize vakit ayırıp kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Bu kontrollerin tamamı ücretsizdir. Doğru uygulama ve kontrolle implant ömür boyu kullanılabilen bir tedavi yöntemidir.

FDA Onaylı Amerikan İmplantları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler?

FDA Onaylı Amerikan İmplantları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler? Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

“İmplant diş eksikliklerinde kullandığımız yapay, suni diş kökleridir. Çene kemiğinin içerisine doğal dişimizin kökünü taklit edebilen vida yerleştiriliyor, bu vidanın üzerine de kalıcı, çıkmayan dişler yapılabiliyor. Bu sayede boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilmesine gerek kalmıyor. İmplant tedavisi yaptıracak hasta, tedaviyi yapacak ekibin ne kadar deneyimli olduğuna dikkat etmelidir, tedavi sonrasındaki hizmetlerin kalitesine bakmalı, kullanılan teknolojiyi göz önünde bulundurmalıdır. Bu gibi sorular Sanita Sağlık Grubu’nda net olarak yanıt bulmaktadır. Burada bir fiyat belirlenirken sadece bir vidanın fiyatı değil, sunulan hizmetin kalitesi fiyatı sorgulanmalıdır.  Şundan dolayı FDA onayına ihtiyaç duyduk. Birçok implant firması CE belgesini alıp Avrupa’da rahatlıkla satış yapabilmekte. CE belgesi Avrupa’nın birçok ülkesi tarafından verilebilmekte. Avrupa’nın başka bir yerinde yapılan implant, Almanya’da Alman malıymış gibi satılabilmekte. FDA onaylı implantlar tamamen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin belirlediği kriterler ve denetimleri altında üretilmiş olan, üretim yerleri belli olan sertifikalı implantlardır. Biz bu güveni hastalarımıza da yansıtmak istediğimiz için bu şekilde bir yola geçtik ve FDA onaylı implant kullanıyoruz. Sanita’ya gelecek hastalarımız konusunda deneyimli iletişim uzmalanları ile görüşür, tedaviyi yapacak doktorla öncesinde birebir konuşma imkânı bulur, bunun yanı sıra yurt dışından gelecek hastalarımız bizim yurt dışı ofislerimizle iletişim kurabilir, bu hastalarımızı havalimanından alıp ulaşımlarını da sağlamaktayız. Sanita Etik hattı, hastalarımızın bizden aldıkları hizmete ilişkin görüşlerinin ölçümlendiği, bağımsız bir şirket tarafından uygulanan değerlendirme çalışmasıdır. Bu şirket bizim adımıza araştırmayı bağımsız şekilde yürütür ve bize hizmet kalitesine ilişkin rapor sunar. Sunduğumuz hizmetinin üst seviyelere çıkması için bu yöntemi oluşturduk.

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İnsanlar genellikle sosyal medya paylaşımlarına bakarken, fotoğraflarını incelediklerinde kendileriyle ilgi yolunda gitmeyen bir şeyler hissediyor. Bazı kimseler gülümserken dudağını kapatıyor, gülmek yerine tebessümü tercih ediyor. Bunların sebebi ise kişinin gülüş estetiğini bozan sorunlar. En çok başvuruyu çapraşık dişler nedeniyle alıyoruz. Otuz yaşında olan hastamız bundan 10-15 yıl önce çapraşık dişlerin ilk sinyalini vermişti ama bu yaş grubu genellikle ortodonti tedavisinden kaçtığı için bu aşamaya kadar geldiler. O zamanlar bunu sorun etmiyorlardı ama günümüzde özellikle selfie’lerin çekildiği sosyal ortamlarda gülüş estetiği ve bunu etkileyen çapraşık dişler kendini belli etti. Günümüzde ortodontik tedavi teknolojisi çok ilerledi. Tedaviyi çok hızlı yapabiliyoruz. Eskiden 3-4 sene süren ortodonti tedavisi günümüzde 6-7 ayda bile tamamlanabilmekte. Ve yaş skalası tamamen değişti. Eskiden 18-19 yaşından büyük bireylere çok fazla ortodonti tedavisi uygulayamazken, şu an artık bizim bir yaş sınırlamamız yok. Kırk-kırk beş, elli yaşındaki hastalara bile tel takarak dişlerinin düzeltilmesini sağlayabiliyoruz.

Klasik ortodonti tedavisi gelip gitmesi fazla olan bir tedavidir ama estetik amacı yapılan ortodonti tedavilerinde çok farklı yöntemler var. Mesela akıllı teller var. Bu akıllı teller sayesinde gelip gitme sayısı ve seanslar kısılmış durumda. Bilgisayarlı görüntüleme teknolojisi sayesinde yürütülen şeffaf plak uygulaması var. Hastaya periyodik olarak kullanacağı şeffaf plakları veriyoruz ve hastamız belli bir sıraya göre bunları kendisi uyguluyor. Yurt dışından gelen hastalarımıza akıllı telleri uygulayarak kişiye üç ayda bir gelme seçeneği sunuyoruz. Planlamayı tamamen kişinin İstanbul’a gelişine göre yapıyoruz. Gülüş estetiğini bozan noktalardan biri de karanlık nokta dediğimiz durumdur. Bunlar gülümseme esnasında damağın arka kısmında boş alanların oluşmasından kaynaklanır. Bu tip durumlarda dişin yüzeyine ilaveler yaparak, dişi kalınlaştırarak çözüm buluyoruz. Bunu yapamayacak durumdaysak ortodonti tedavisiyle çeneyi açarak, tel takarak tedavi yapıyoruz. Aslında yaptığımız işlem dişlerin dudakla olan uyumsuzluğunu gidermek.”

İmplant Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

İmplant Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

Bir hekimin anladığı implat fiyatıyla bir hastanın anladığı implant fiyatı farklıdır. Örneğin implant tedavisi düşünüyorsak sadece o implantın, o vidanın fiyatına takılıp kalmamak gerekir. Çünkü implant tedavisi bir hizmetler bütününün genel adıdır. Sürekli kendini yenileyen bir ekiple implant tedavisi yaptırmanın fiyatı farklıdır. 10 sene önce aldığı bilgilerle, gelişime kapalı bir ekibin yaptığı implant tedavisi farklıdır. Bizim en önemli farkımız, tedavinin daha sonraki aşamalarında, bir sene sonra, iki sene sonra, 5 sene sonra hastalarımıza sunmuş olduğumuz kontrol aşamalarının ücretsiz olmasıdır.

İmplant Tedavisi Yaptıracaklar Hangi Konulara Dikkat Etmeli?

İmplant Tedavisi Yaptıracaklar Hangi Konulara Dikkat Etmeli? En Kritik Sorular neler? İmplantta Cerrahi İşlem Ne kadar Sürer? Protezi Olanlar İmplant Yaptırabilir Mi?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine yaptığımız suni diş kökleridir. Titanyum vidalardan oluşur. İmplant tedavisi bu kadar gelişmeden önce genellikle takıp çıkarılan protezler yapılıyordu. Teleskop protez veya kancalı protezler gibi. Ya da tamamen dişsiz ağızlarda damak dediğimiz plastik protezler yapılıyordu. Şu anda örneğin hastanın bir eksik dişi varsa sağındaki solundaki dişi kesmeden bir tane titanyum vida yapıp üzerine rahatlıkla diş yapabiliyoruz. Veya hiç dişi yoksa örneğin tek çeneye 4 tane ya da 6 tane implant yaparak sabit diş yapabiliyoruz. Veya iki tane implant yapıp kullanmakta zorluk çektiği protezi daha rahat hale getirebiliyoruz. Hastanın durumuna göre çok farklı implant tedavileri önerebiliyoruz. İmplant tedavisi hasta koltuğa oturduktan sonra, planlama yapıldıktan sonra bir implant için geçen süre yaklaşık 4-5 dakikadır. Doğru bir planlama yapıldıysa, implant uygulanacak yer daha öncesinden doğru planlandıysa bir implant için cerrahi işlem süresi 4-5 dakikadır.

İmplant öncesi yapılacak hazırlıklar süreci daha farklı kılıyor. Eskiden bu süreç haftalar alıyordu. Eskiden üç boyutlu görüntüleme teknolojisi bu kadar iyi değildi, bu nedenle planlama daha zor oluyordu ama şu an geldiğimiz noktada üç boyutlu tomografi hasta kliniğe geldiği anda rahatlıkla çekilebiliyor ve birkaç saniye içinde bilgisayarda görebiliyoruz. Kişinin kemik yapısı ve diş eti özelliklerini anlık olarak bilgisayarda görebiliyoruz. Aynı seansta geldiği zaman implantını rahatlıkla yapabiliyoruz. Eskiden bu şekilde değildi. Kişinin kemik erimesi olup olmadığını tespit etmek için onu birtakım testlere gönderiyor ve oradan sonuçların gelmesini bekliyorduk, bu da süreci uzatıyordu. İmplatın cerrahi işlemi bittikten sonra bir iyileşme süreci var. Eskiden bu süreç daha uzun sürüyordu. Çünkü implant operasyonu daha travmatik çalışılarak yapılıyordu. Travmatik çalışma ne demek? Eğer siz diş etinin altında ne olduğunu bilmiyorsanız, nasıl bir kemik oluşumu olduğunu görmüyorsanız emin olabilmek için dişetini tamamen kaldırmanız gerekiyordu. Üç beş sene öncesinde de biz de böyle çalışıyorduk. Ama geldiğimiz noktada üç boyutlu görüntüleme teknolojileriyle kemiğin her noktasını birebir tespit ettiğimiz için diş etinde implantı yerleştireceğimiz alanda çok ufak bir kesiyle yapabiliyoruz. Bu da hastanın yara iyileşmesinde çok hızlı sonuçlar oluşturuyor. Hatta kapalı implant dediğimiz diş etini hiç kesmeden yaptığımız implant operasyonları oluyor. Hastamıza yeni teknikte dikiş atmamız gerekiyorsa bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için bu dikişler bir hafta-10 gün içinde yok oluyor ve hastanın tekrar bize gelmesine gerek kalmıyor. Ameliyat sonrasını da tomografi ile kontrol ettiğimiz için implantın isteğimiz şekilde yerleşip yerleşmediğini hastamız koltuktan kalktığı dakika çenesindeki uyuşukluk geçmeden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Kalp Hastalarına İmplant

Kalp Hastalarına İmplant Yapılır Mı?Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir? Sanita Sağlık Grubu’ndan Doktor Onur Saydam Anlattı:

Kalp hastalarına implant yapabiliriz. Kan sulandırıcı kullanan hastalarımızın kanaması biraz daha fazla oluyor. Bu hastalarda aslında biz diş hekimlerinin hastanın kendi kalp doktorları ile iletişim halinde olması gerekiyor. Hastanın herhangi bir işlemi yapılacağı zaman bu tedavi kalp doktoruna rapor şeklinde iletilmeli, doktorundan da yazısı alınıp gerekli ilaçların kullanılması ya da kullandığı bazı ilaçların kontrollü olarak kesilmesinin sağlanması gerekmekte. Bazı testler yapılarak kanama kontrolünün sıkıntısız olacağına kanaat getirilmeli, cerrahi işlem yapılacaksa ondan sonra yapılmalı. Yoksa kalp hastalığı ve onunla ilgili ilaçlar kullanmak implant cerrahisi veya diğer diş hekimliği tedavileri için bir engel değildir.

Kemik Erimesi Olanlara Uygulanan Mucize İmplant Tekniği

Kemik Erimesi Olanlara İmplant Yapılır Mı?

 All On Four Tekniği

Sanita Sağlık Grubu’ndan Doktor Esra Hacıoğlu anlattı:

All On Four, hiç dişi olmayan hastalarımıza uygulayabildiğimiz bir implant tekniğidir. Hiç dişi olmayan hastalarımıza üst ve alt çeneye 4’er implant uygulamasının ardından sabit dişlerin yapılmasına olanak sağlayan yöntem All On Four tekniğidir. Bilgisayarlı görüntüleme tekniği ile elde edilen veriler neticesinde hastamızın durumu değerlendirilir ve tek seansta implant uygulanır. Bunun ardından ölçü alınarak hastalarımıza sabit geçici protezleri yapılır. Hastalarımız bu sayede üç aylık süreçte dişsiz kalmaz.

Lamine Dişlerle Full Seramik Dişler arasındaki Fark Nedir?

Lamine Dişlerle Full Seramik Dişler arasındaki Fark Nedir? Lamine Dişlerin Avantaji Nedir? Seramik Dolgu Mu Yoksa Lamine Mi? PRP Tedavisi Diş Hekimliğinde Nasıl Kullanılır?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek Anlattı:

Lamine dişlerle porselen, full seramik dişlerin materyali aynıdır. Sadece laminede tek fark dişin ön yüzeyine takma tırnak şeklinde yapıştırılan, dişin arka taraflarına hiçbir şekilde temas edilmeyen bir estetik diş sistemidir. Full seramikte ise dişin her tarafına oturduğu için dişin arka yüzlerinden de temas sağlar.

Biz lamineyi nerede tercih ediyoruz, full seramiği nerede tercih ediyoruz? Kişinin dişlerinde çok fazla dolgu varsa, kanal tedavisi varsa, kişinin tırnak yeme ya da diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları varsa, kişinin lamine dişi kullanım sırasında düşme ihtimali doğuran alışkanlıkları varsa bu gibi hastalarda, lamine ön yüzden yapıştığı için düşme riski olduğundan ötürü biz full seramik kron öneriyoruz. Ama malzeme olarak her ikisi de aynıdır. Laminenin sadece tek bir üstünlüğü vardır. Dilin temas ettiği yüzeylere hiçbir şekilde dokunmadığımız, kaplamadığımız için kişinin konuşmasında veya dil hareketlerinde hiçbir farklılık hissedilmez. Full seramik kaplamalarda ise lamineye göre tek farkı dişin her tarafından tutulduğu için daha sağlam bir tutunma sağlayacaktır ama dişin arka taraflarına işlem yapmamızı gerektirecektir.

Günümüzde hastaların eski siyah dolgularını çıkarıp bilgisayarlı sistem yardımıyla ağız için ölçülerini alarak porselen dolgular yapabilmekteyiz.  Ertesi gün ya da bir iki saat içinde hastalarımıza bu dolguları yapıştırarak işlemi bitiriyoruz. Hastamızda siyah dolgu varsa, bunun üzerine seramik cam dolgu yapacaksak önce eski dolguyu çıkarmak zorundayız. Full seramik dolgular tamamen bilgisayar ortamında hazırlandığı için diş ile dolgu uyumu mükemmel olmaktadır. Biz klinik ortamda iki tür dolgu kullanıyoruz. Birincisi kompozit dediğimiz plastik esaslı dolgulardır. Diğeri de metal dolgulardır, siyah dolgulardır. Siyah dolguları artık yaptıran ve tercih eden kalmadı.

Kompozit dolgularda yiyeceklerdeki asitler nedeniyle zamanla dişle arasında uyumsuzluk yaşanabilmekte ama porselen dolgular bu uyumsuzlukları ortadan kaldırmış durumda. Yani uzun yıllar ilk halini koruyarak ilk günkü gibi kalan dolgulardır. PRP günümüzde çok popüler olan bir tedavi seçeneği. PRP kişinin kendi kanından elde edilir. Halkımız bunu kök hücre olarak da biliyor. Kişinin kan hücrelerinin özel bir cihazla toplanarak hazırlanmış olan bir sıvının kişinin vücuduna enjekte edilerek veya yara yerine konularak kişinin yara iyileşmesini, doku iyileşmesini hızlandırıcı etkiye sahip olmasından faydalandığımız bir tedavi yöntemidir.

Tansiyon Hastaları İmplant Yaptırabilir Mi?

Tansiyon Hastaları İmplant Yaptırabilir Mi?

Sanita Sağlık Grubu’ndan Doktor Onur Saydam Anlattı:

Tansiyon hastalarına implant yapılabilir fakat tansiyonun kontrollü olması şartıyla. Eğer hastalarımız bu rahatsızlıkla ilgili olarak kontrol altındaysa, ilaçlarını kullanıyorlarsa, tansiyonlarını kontrol altında tutabiliyorlarsa, bunların tespitinden sonra implant cerrahisinin ve herhangi bir diş hekimliği girişiminin yapılmasında sıkıntı yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu: Özellikle cerrahi işlemlerden önce hastaların hissettiği korku yüzünden tansiyonları istemediğimiz sevilere çıkabiliyor. Bu korkunun, endişenin hekim tarafından kontrolü çok önemli. Hastaya bu prosedürü  başından itibaren anlatmak, onu rahatlatmak , bazı durumlarda rahatlaması için bazı ilaçlar verip o şekilde cerrahiye başlamak tedavilerini yapılmasında çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Zirkonyom Dişler Neden Avantajlı?

Zirkonyum Dişler Neden Avantajlı?

Sanita Sağlık Grubu’ndan Doktor Onur Saydam Anlattı:

Geleneksel yöntemde dişlerin hazırlığını yapıldıktan sonra ölçülerini alınıp laboratuvara gönderilir, daha sonra siyah metal provalar yapılır ve üzerlerine porselen işlenirdi. Fakat zirkonyum geldikten sonra zirkonyumun geçirgenliğinin daha iyi, materyalin sağlıklı, dayanıklı olması zirkonyum dişlerin daha elverişli sonuçlar vermesine olanak sağladı. Zirkonyumlar daha inci materyaller oldukları için kesmemiz gereken diş dokusu daha az olduğundan hastanın dokularının korunması açısından çok avantajlı hale geldi. Ama en büyük avantajları dişetiyle olan uyumları, daha hijyenik olmaları, ışık geçirgenliği…  Doğal dişlerin ışık geçirgenliğine yakın olduğu için daha doğal ve estetik görünmesi de cabası…

Randevu İçin : Bizi Arayın 0 541 476 80 80 yada Randevu Formunu doldurun.