background

Seramik Diş Uygulaması

Seramik Diş Uygulaması

Seramik diş veya diğer bilinen isimleriyle tam seramik, full porselen/seramik, empress kaplama; madde ve güç kaybına uğrayan dişlerin desteklenmesi, çeşitli sebeplerle oluşan boşlukların doldurulması, kırılma ya da çatlama gibi hasarların giderilmesi için tercih edilebilir.

Işık geçirgenliği oldukça yüksektir. Işık geçirme seviyesi ve katman renklerinde seçim imkanı sağlayabilir. Bu sayede doğal dişlere en yakın ve en estetik sonuçları verebilir. Sağladığı renk uyumu ile estetik kaygılara en iyi yanıt veren uygulamalardan biridir. 

Seramik diş kaplama sıklıkla ön dişlerde tercih edilir. Ön dişlerin çeşitli sebeplerle kaplanması gerektiğinde seramik kaplama kullanılabilir. Ancak hastanın kayıp dişleri varsa, seramik, köprü görevi görecek kadar güce sahip olmadığından tercih edilmeyebilir. Aynı sebepten ötürü arka dişlerde kullanılması uygun görülmemesine rağmen, geliştirilmiş empress/seramik kaplama azı dişlerinde kullanılabilir. 

Zirkonyum diş kaplamadan farklı olarak seramik kaplamanın içinde altyapı malzemesi bulunmaz. Tek malzeme olan porselenin güçlendirilmesi ile elde edilir. Bu güçlendirme, yüksek basınç uygulanan porselenin üzerine cam seramiğin yığılmasıyla elde edilir. Seramik kaplamanın azı dişlerinde kullanılıp kullanılmayacağı, diş hekimi tarafından değerlendirilen hastanın çene yapısı, parafonksiyonel alışkanlıkları ve çiğneme analizi faktörlerine göre belirlenebilir.

Seramik diş kaplama, mekanik ve kimyasal yöntemlerle dişlere yapıştırıldığından metal destekli porselen kaplamalarla karşılaştırıldığında daha güçlü sonuçlar verebilir. 

Seramik kaplama dişler kimler için uygundur?

  • Dişlerin estetik kaygılarla daha uyumlu hale gelmesini isteyen hastalar için seramik kaplama kullanılabilir. 
  • Dişlerinin boyutları arasında uyumsuzluk olan hastalar için seramik kaplama tercih edilebilir. 
  • Aralarında boşluk bulunan dişlerin düzeltilmesi için diğer yöntemler uygun bulunmadığında seramik kaplama uygulanabilir. 
  • Dişleri çeşitli sebeplerle aşınan hastaların doğal diş görüntüsüne yeniden kavuşması için seramik kaplama kullanılabilir. 
  • Dişlerinin rengini daha estetik ve birbiriyle uyumlu hale getirmek isteyen hastalar için seramik kaplama tercih edilebilir. 
banner

Randevu Al

Web sitemiz üzerinden online olarak randevunuzu alabilirsiniz.

Sanita Özel Diş Hastanesi İstanbul - İzmir