İmplant diş tedavisi

Diş kaybı sebebiyle ağızda ortaya çıkan boşluğun, çene kemiğine sabitlenen titanyum ya da insan vücuduna uyum sağlayan titanyum bileşenlerinden oluşan vidalar ile giderilmesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Diş eksilmesi sebebiyle oluşan boşluğa yerleştirilen titanyum vidalar diş kökü işlevi görür. Bu sayede vida üzerine diş protezi sabitlenmesi mümkün olur. Bu tedavi sonucunda implant diş kökü ve üzerine sabitlenen diş protezi hastanın kendi doğal dişi gibi görünür ve doğal bir dişin yerine getireceği tüm işlevler sağlanır.
İmplant tedavisinde titanyum vidaların tercih edilme sebebi, titanyumun vücut dokuları ile herhangi bir etkileşime girmeyen bir materyal olmasından kaynaklanır. Aynı şekilde tedavinin kendine has pek çok avantajı mevcuttur. Bunlar arasında en önemlisi implant tedavisi sürecinde eksikliği doldurulan dişe komşu olan dişlerin zarar görmemesidir. Komşu dişlerin kesilmesine gerek duyulmaması yani sağlıklı dişlere dokunulmaması, tedavinin bu kadar tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında yer alır.

İmplant zararlı mıdır?

İmplant tedavisinin vücuda bilinen hiçbir zararı mevcut değildir. Vücutla uyumlu olduğu için tercih edilen titanyum bileşikleri herhangi bir yan etkiye ya da alerjik reaksiyonlara sebep olmayan maddelerdir. Buna rağmen implant tedavisinin tercih edilmesini engelleyen kimi faktörler mevcut olabilir.

İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?
İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?

Herkese uygulanabilir mi?

İmplant genel olarak 18 yaşını doldurmuş ve çene ve yüz gelişimi tamamlanmış kişilerde kullanılabilen güvenli bir tedavi yöntemdir.

Tedavi aşamasına geçilmeden önce ilk olarak kişinin çene röntgeni veya tomografi çekilmesi gerekir. Bu sayede yapılacak tedavinin hastanın çene yapısı için uygun olup olmadığı araştırılır.

Bazı durumlarda kemik dokusu genetik sebeplere bağlı olarak çok yetersiz veya beklenenden daha kalın olabilir. Yine diş ve diş etlerinde gerçekleşen kimi iltihaplar kemik dokusu üzerinde eksilmeye yol açabilir.

Bu ve benzeri tespitlerde bulunabilmek adına işlem öncesinde doktorunuzun önerdiği röntgen veya tomografinin çekilmesi büyük önem taşır. Diş kaybından veya başka bir sebepten ötürü gelişen herhangi bir enfeksiyon durumunda tedavi ertelenerek ilk olarak enfeksiyon ortadan kaldırılır.

   Tedavinin riskleri nelerdir? 10 Soruda implant Tedavisi.

  • 10 Soruda implant tedavisi

    Hastanın iyileşmesini engelleyen herhangi bir şeker hastalığı veya kalp hastalığı mevcutsa,

  • Hastanın yaşı henüz kemik gelişimini tamamlamadığı düşünülecek kadar gençse,
  • Hamilelik durumu veya şüphesi bulunuyorsa
  • Aşırı sigara kullanımının ağız içi iyileşmeyi engellemesi ve implant başarı oranını düşürmesi nedenine bağlı olmak üzere hasta yoğun derecede sigara içiyorsa,
  • Alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerin kullanımı söz konusuysa,
  • Hastaların baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulandıysa,
  • Yüksek tansiyon, hemofili ve benzeri bağışıklık sistemi yetersizliği meydana getiren kimi hastalıklar mevcutsa,
  • Kortikosteroid veya bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçların kullanılması gerekiyorsa,

tedavi beklenen başarı oranı ile uygulanamayabilir. Bu sebeple yukarıda yer alan maddelerden bir veya birkaçına sahip olan hastalarda bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına gereken kontroller sonucunda diş hekimi tarafından karar verilir.

İmplant tedavisi kaybedilen her diş için gerekli mi?

İmplant-Diş Kayıpları

İmplant Tedavisi Neden Önemlidir?
İmplant – Diş Kayıpları

İmplant, kaybedilen her dişin yerine uygulanması ve diş eksikliğinin oluşturduğu boşluğun telafi edilmesi açısından tüm diş hekimleri tarafından önerilen bir tedavi yöntemidir. Hastanın ağız öyküsünde birden fazla diş kaybı mevcutsa, diş hekimi gerekli kontrolleri sağladıktan sonra birden fazla implant yerleştirip köprü protez uygulamayı tercih edebilir. Muayene sonrasında birden fazla implantın uygulanmasına gerek olup olmadığı değerlendirilir.

İmplant diş faydaları nelerdir?

Diş kaybetmek yalnızca ağızda ortaya çıkan ve hastayı rahatsız eden eksik diş görünümünün çok daha ötesinde sonuçlara yol açan bir süreçtir. Diş kaybının çiğneme sistemi üzerinde büyük etkisi vardır.

Tedavi sonrasında kişi hem ağız sağlığına kavuşur hem de hastanın yüz yapısı korunarak estetik kaygılarının giderilmesi sağlanır. Tedavi yapılmadığı takdirde diş kaybıyla meydana gelen boşluk, komşu dişlerin eksik diş yönüne doğru kaymasına ve şekil bozukluğu oluşmasına yol açar. Yine diş eksikliği sebebiyle oluşabilecek kemik kaybı da yapılacak tedavi ile engellenir.

İmplant tamamen kişinin kendi dişi gibi görünmekle kalmayıp kişinin kendi dişlerinden biri haline gelecek şekilde kemikle kaynaşarak kalıcı hale gelir. Doğru uygulanmış bir tedavi sonrasında hastanın ısırma, çiğneme veya konuşma alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik gözlemlenmez.

İmplant ve üzerine sabitlenmiş diş protezinde kayma, düşme ve benzeri istenmeyen durumlar yaşanmaz. Oldukça dayanıklı bir malzeme kullanılarak yapılan implantlar doğru bakım sağlandığı takdirde uzun yıllar, hatta ömür boyu kullanım imkanı sunabilmektedir.

Tedavinin diğer yöntemlere göre avantajı nedir?

Diş değiştirme teknolojileri Takma diş Protez Köprü İmplant
Kullanım ömrü 1-3 yıl 5-7 yıl 7-10 yıl Ömür boyu
Bitişikteki sağlıklı dişlerin korunması Evet Evet Hayır Evet
Kaynak güç kullanımı bitişik dişler bağlı diş / diş etleri bitişik dişler Kemik dokusu
Kemik kaybını önleme / Yüz görünümünü koruma Hayır Hayır Hayır Evet
Periyodik muayene gerekliliği Evet Evet Evet Hayır
Bitişik dişlerin kaybını hızlandırma Evet Evet Evet Hayır

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant uygulaması herhangi bir ağrıya yol açmayan, oldukça kolay bir prosedürdür. İlk olarak lokal anestezi ile ağız bölgesi uyuşturulur. Uygulamadan önce alınmış olan röntgen veya tomografi sonuçları doğrultusunda belirlenen çene kemiğindeki uygun alana yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. Bu aşamada yerleştirilen implantın çene kemiği ile kaynaşması büyük önem taşır. Tedavinin tek aşamalı veya iki aşamalı olarak uygulanmasına göre ilerleyen prosedürler değişiklik gösterir. Tek aşamalı tedavi çeşidinde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık uygulanır. İki aşamalı tedavide ise uygulanan implantın üstü diş eti ile kaplanır ve 2 – 6 ay arasında değişen iyileşme dönemi başlar. Bazı durumlarda protez dişlerin hemen takılması söz konusu olabilir. Her iki durumda da iyileşme süreci boyunca sert olmayan yiyeceklerin tüketilmesi ve benzeri öneriler hekim tarafından hastayla paylaşılır.

İyileşme sürecinin uzunluğu uygulanan operasyonun türü, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu, kemik yetersizliğinin mevcut olup olmaması veya alt ya da üst çeneye uygulanma durumuna göre değişiklik gösterir.

Dikişsiz implant nedir?

Diş eti kesilmediğinden dikiş gerektirmeyen bir implant çeşidi olan flepsiz ya da daha bilinen adıyla dikişsiz implant, tedavi çeşitleri arasında yer alan bir tedavi yöntemidir. Bu prosedürde diş eti dokusu herhangi bir kesme işlemiyle karşı karşıya kalmadığından iyileşme süreci çok daha konforlu ve hızlı gerçekleşmektedir. Dikişsiz implant her vakaya uygun bir yöntem olmadığından kullanılıp kullanılmayacağına diş hekiminin tedavisi sonrasında karar verilir.

Tedavi ne kadar sürer?

Tedavinin ne kadar süreceği uygulamaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kaç adet implant uygulanacağı veya hastanın kemik yapısını artırmaya yönelik herhangi bir işlem uygulanıp uygulanmayacağına bağlı olarak saatler uzayıp kısalabilir. Ortalama bir diş için yerleştirme uygulaması birkaç saat sürebilmektedir.

İmplant ameliyatı esnasında acı hissedilir mi?

İşlem lokal anestezi altında uygulandığından işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Lazer destekli yapılan uygulamadaysa işlemin ertesinde şişlik ve hafif düzeyde bir ağrı hissedilebilir fakat bu ağrı diş hekiminiz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilecek düzeydedir.

Tedavi sonrasında günlük hayat nasıl etkilenir?

Bu sorunun cevabı kaç farklı implant uygulandığına bağlı olarak değişebilecek olsa da çoğu hasta uygulamanın ertesi gününde sorun yaşamaksızın günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Tedavi sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

İmplant cerrahisi uygulandıktan sonra bir miktar şişlik ve ödem meydana gelebilmektedir. Bu ve benzeri istenmeyen yan etkileri azaltmak adına işlem yapılan bölgeye hekiminiz tarafından belirtilen sıklıklarda soğuk kompres yapılması gerekebilir. Yine aynı şekilde diş doktorunuz tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır. Düşük dozlu lazer uygulaması da iyileşme sürecini olumlu etkileyen faktörler arasındadır.

Uygulama sonrası ağız bakımına büyük önem vermek gerekmektedir. Uygulama başarısız olduysa bunun en büyük sebebi ağız hijyeninin yeterli koşullarda sağlanamamasından kaynaklanır. Tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi tedavi yapılan bölgeyi de düzenli aralıklarla fırçalamak gerekir. Diş fırçalamaya ek olarak diş ipi ve gargara da ağız bakım rutinine eklenmelidir. Bu sayede ağız içerisinde oluşan bakterilere karşı etkin bir savaş verilmiş olur.

Kullanım ömrü ne kadardır?

Tavsiye edilen belirli bir süre kullanım ömrü bulunmamaktadır. Hastanın ağız hijyenine ne kadar dikkat ettiğine bağlı olarak değişen bir performans gösterirler. Altı ayda bir diş hekimine gidip düzenli diş temizliği yaptırmak kullanım ömrünü yüksek oranda artırır. Bu esnada doktorunuz gerekli kontrolleri sağlayıp herhangi bir sorun tespit etmesi durumunda hızlı bir müdahale gerçekleştirir. Bu şartlar altında tedavi sonrası ömür boyu kullanılabilir.

Vücutta kemik erimesi ağızda kemik erimesine yol açar mı?

Vücutta gerçekleşen kemik erimesi ile çene bölgesinde yaşanan kemik erimesi arasında bir bağlantı mevcut değildir. Kemik erimesi yaşayan pek çok hastanın çene kemikleri güçlü olabilirken, vücutta kemik erimesi yaşamayan kimi hastaların çene kemikleri zayıflamış olabilir. Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen muayene sonrası çene kemiklerinin tedavi işlemleri için yeterli miktarda ve güçte olup olmadığı anlaşılmaktadır.

İmplant fiyatları ne kadardır?

2020 İmplant fiyatları ortalama diş tedavilerine göre daha yüksek bir meblağ tutabilmektedir. Bunun sebebi tedavide kullanılan titanyum maddesinin insan vücuduna kolaylıkla uyum sağlayan %99.9 oranında saf bir ileri endüstri ürün olmasından kaynaklanmaktadır.

Yıldan yıla değişiklik gösteren bir çizgi izlemektedir. 2020 diş hekimleri birliği tavsiye edilen ücret tarifesi için tıklayınız.

Tedavi ücretinin pahalı veya daha ucuz olması kullanılan markaya, kalitesine ve prosedür sürecinde ihtiyaç duyulan diğer malzemelere bağlı olarak değişmektedir.

İmplant markaları tedavinin başarısını etkiler mi?

Herhangi bir marka arasında tercihte bulunulması gerektiği takdirde AR-GE çalışmalarıyla öne çıkan, gerek duyulduğunda teknik destek sağlayan ve uzun zamandır kullanılarak başarısı kanıtlanan markaların tercih edilmesi işlemden elde edilecek başarının artmasına yardımcı olur. tedavinin başarısı yalnızca tercih edilen markalara bağlı değil, hastanın uygulama sonrası hekimi tarafından verilen önerilere ne kadar dikkat ettiğine ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Sanita İstanbul ve İzmir Diş Hastaneleri

Sanita Sağlık Grubu olarak İstanbul Kadıköyİstanbul Şişli ve İzmir Bayraklı şubelerimizde en yüksek standartlarla hizmet vermektedir.

İmplant kampanyaları hakkında bilgi almak muayene için iletişim formlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.