Diş Eti Çekilmesi

Blog

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi en sık karşılaşılan diş sağlığı problemlerinin başında gelir. Diş eti, dişlerin boyun kısmını saran, kök kısmını koruyan ve çeneye kadar uzanan pembe bir dokudur. Bu dokuda gerçekleşen çekilme, dişi ve diş köklerini açığa çıkartır. Meydana gelen açıklıkta bakteri birikimi kolaylaşır ve oluşan boşluk bakterilerle dolar.

Diş etlerinde çekilme yavaş ilerleyen bir süreçtir. Bu sebeple çoğu insan yaşanan çekilmeyi fark etmeyebilir veya görmezden gelebilir. Başlangıç aşamasında müdahale edilip tedavi gerçekleştirildiğinde oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. İlerleyen aşamalarda dişi saran doku ve kemiklerin ciddi şekilde hasar görmesine ve diş kaybına yol açabilen riskli bir süreçtir. Bu sebeple herhangi bir şüphede mutlaka dikkate alınmalı ve en kısa sürede diş hekimi ziyaret edilmelidir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Bunu tek bir sebebe bağlamak mümkün değildir. Diş eti çekilmesine neden olan pek çok faktör mevcuttur.

 • Bakteriyel diş eti iltihabı ve buna bağlı olarak oluşan diş eti hastalığı hem diş eti dokusunu hem de dişleri tutan kemiği olumsuz etkiler.
 • Genetik faktörler diş eti hastalığı üzerinde oldukça etkilidir. Genetik yatkınlığa sahip olan kişiler diş bakımlarına özen gösterseler bile bu sorun ile karşılaşabilir.
 • Diş etinin çekilmesi her yaşta karşılaşılabilse de 60 yaş ve üzeri kişilerde görülme olasılığı dikkate değer derecede yüksektir.
 • Dişleri sert ve hatalı fırçalamak diş eti üzerinde yıpratıcı bir etki oluşturur. Bu da dişi koruyan minede hasara neden olarak diş eti çekilmesi yaratır.
 • Diş bakımının yetersizliği ağız içi hijyenini olumsuz etkiler. Bu durum diş aralarında bulunan plakların tartara dönüşümüne davetiye çıkarır. Diş taşı da denen tartarlar oldukça sert bir yapıya sahip olup yalnızca diş hekiminiz tarafından gerçekleştirilen profesyonel bakım ile temizlenebilir. Diş taşları temizlenmediği takdirde diş etinde çekilme yaratabilir.
 • Sigara veya tütün kullanmak da plak oluşumunu hızlandıran bir etmendir.
 • Rahatsızlık hormonal nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Ergenlik, hamilelik ve menopoz süreçleri diş eti hastalıkları açısından riskli dönemlerdir.  
 • Diş gıcırdatmak veya sıkmak dişlere aşırı baskı uygular. Bu baskı sonucunda diş etlerinde çekilme meydana gelebilir.
 • Dişlerde çarpıklık bulunuyorsa ısırma esnasında diş etlerine ve kemiğe uygulanan baskı normalden çok daha fazla olur. Bu durum uzun bir süre devam ettiği takdirde diş etlerinde çekilme gözlemlenebilir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Diş etlerinde çekilme dişlerde fark edilir bir hassasiyet yaratır fakat sürece eşlik eden değişik belirtiler de mevcuttur.

 • Diş fırçalama esnasında ortaya çıkan kanama ve acı hissi
 • Dişte ve diş etlerinde hassasiyet ve sızlama
 • Sert veya kabuklu yiyecekler yerken meydana gelen kanama
 • Diş eti sınırında oluşan çentik ve buna eşlik eden dişte uzamış görünüm
 • Diş eti şişmesi ve kızarıklık olarak seyreden deformasyon

Tedavi Edilmez ise Diş Eti Çekilmesi Nelere Sebep Olur?

Diş eti çekilmesi sonucunda dişlerin üzerinde plaklar birikmeye başlar. Plaklar diş köklerinde çürümeye yol açar. Aynı zamanda bu plaklara bağlı olarak oluşan boşluklar artar ve dişte sallanma meydana gelir. Tedavide son aşamaya gelindiğinde diş kaybına yol açabilir. Dişlerde hassasiyet ve ağızda kötü koku oluşumu da sürece eşlik eder. Diş etinde çekilme aynı zamanda estetik açıdan da rahatsız edici sonuçlar doğurur. Çekilmeden etkilenen dişte sağlıklı dişlere göre daha uzun bir görünüm ortaya çıkar.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi vakanın durumuna göre iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Eğer çekilme hafif derecedeyse rahatsızlık sonucu alttan çıkan diş ve kök yüzeylerinde oluşan plak ve tartarlar dikkatlice temizlenir. Hemen ardından temizlenen alanın yüzeyi düzgünleştirilir. Bu aşama bakterilerin yüzeye tutunmasını engellemek adına gereklidir. Yine vakanın şiddetine göre tedavi sonrası antibiyotik yazılabilir.

Diş eti çekilmesi ciddi bir boyuta ulaştığında çekilmeye bağlı oluşan boşluklar çok derinleşir. Hafif seyreden vakalarda oldukça başarılı sonuç veren derin temizlik işlemi bu boşlukları temizlemek için yeterli olmayabilir. Diş etlerinde çekilme şiddete bağlı olarak kemik kaybına da yol açabilir. Bu nedenle ilerlemiş vakalar için diş eti çekilmesi ameliyatı önerilir.


Diş Eti Çekilmesi ve Tedavisi Dr. Esra Hacıoğlu

Hangi Cerrahi Prosedürler Uygulanır?

 • Açık Flep Operasyonu: Çekilen diş eti dokusunun geride bıraktığı boşluklarda bakteriler birikir. Açık Flep Operasyonu bu bakterileri temizlemeyi ve ardından diş etini temizlenen boşluk üzerinde sıkıca sabitlemeyi amaçlar.
 • Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu: Diş eti çekilmesi kemik üzerinde tahribata yol açacak şiddetteyse kemik ve dokunun yeniden oluşturulması Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu ile mümkün olur. Prosedür temelde oluşan açıklığın derinliğini azaltma yöntemiyle paralellik gösterir. Bakteri temizliği sonrası uygulanan rejeneratif malzeme işlemi farklılaştıran noktadır. Uygulama diş eti dokusunun dişe veya diş köküne sıkıca sabitlenmesiyle sona erer.
 • Diş Eti Grefti: En yaygın tercih edilen doku grefti bağ dokusu greftidir. Üst damak veya benzeri sağlıklı bir bölgeden alınan doku diş eti dokusuna dikilir ve açıkta kalan diş kökünün korunması sağlanır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Ağız bakımınızı eksiksiz yerine getirmeniz diş eti çekilmesine karşı alınabilecek en temel önlemdir. Dişlerin düzenli fırçalanması ve yılda en az iki kere olmak üzere yapılan diş hekimi ziyaretleri diş sağlığını korumak adına çok önemlidir. Bunlara ek olarak yumuşak kıllı bir diş fırçası edinmek, dişleri bastırmadan,  doğru yöntemlerle fırçalamak, tütün ürünlerinin tüketimini bırakmak ve sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak riski azaltacaktır. Bunlara ek olarak düzenli aralıklarla diş ve diş etlerinin durumunun gözlemlenmesi, oluşan değişikliklerin henüz başlangıç aşamasında fark edilmesi açısından faydalı olacaktır.

One thought on “Diş Eti Çekilmesi”

 1. Her diş fırçaladığımda diş eti kanaması olmaktadır. Sonrada dişlerimde sızlama 10-20 dk kadar devam ediyor. Diş eti çekilmesini sizce. Size fotoğraf göndersem bakarmıeınız..

Comments are closed.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080