Blog

En Kaliteli İmplant Hangisi?

Blog

İmplant Nedir ve Nasıl Uygulanır?
En kaliteli İmplant

En Kaliteli İmplant Hangisi? Hastalar İmplant Yaptırırken Hangi Soruları Sormalı? İmplant Kansere sebep Olur mu? Sedesyon Tekniği Hangi Koşullarda Uygulanır? Sanita Sağlık grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi ilk çıktığında bir iki tane firma vardı. Uygulayan hekim sayısı da o denli azdı ama günümüzde dünya üzerinde 600’ün üzerinde implant firması var ve bu işi yapan binlerce hekim var. Bu kadar yoğun yapılan bir tedavide, bu kadar çok marka arasında en iyi implant hangisi sorusunu hastalarımız tarafından sorulmakta?

En iyi implant için belli kriterler açıklanmış durumda. Diş hekimlerinin yıllık kongrelerinde yapılan çalışmalarda, üniversitelerin klinik araştırmalarında en iyi implantın özellikleri belirlenmiş durumda. Şu an kabul gören kriterler şöyle:

  • Yüzey özelliği pürüzlendirilmiş olmalı
  • Titanyum olmalı
  • Çift bağlantılı olmalı

gibi aslında diş hekimlerinin anlayacağı hastalarımızın çok anlamayacağı bir takım değerler var.

Bu değerleri taşıyan Avrupa Birliği’nin Sağlık Bakanlığı’nın Amerika’daki FDA’in onay verdiği tüm implantlar kabul görebilir. Hastalarımız hekimlerine en iyi implant hangisi sorusunu sorarken;

  • FDA belgesi var mı
  • CE belgesi
  • Sağlık Bakanlığı

onayı var mı? gibi sorularla bunu rahatlıkla öğrenebilirler. Biz genellikle yaptığımız implantlarda üç belgenin bir arada olmasını tercih ediyoruz. Zaten Sağlık Bakanlığı onayı olmayan bir implantı Türkiye’de bir hekim hastasına uygulayamaz. Bu belgeleri taşıyan implantlar da genellikle doktorlara ömür boyu garanti sunmaktadır.

İmplant ömür boyu garanti neyi kapsıyor?

İmplantın herhangi bir parçasında kullanım esnasında kırılma, herhangi bir paçasında sıkıntı, vidasında düşme gibi birtakım sıkıntılar halinde veya implantın çene kemiğinden çıkması durumlarında, biz bunu kullanıcı hatası değilse, o implantı hem firma hem hekim ücretsiz olarak değiştirir. Bu garantiyi vermeyen bir firmanın ve kliniğin implantını kullanmak çok sağlıklı değildir.

 İmplant kansere sebep olur mu?

Hastalarımızın en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Eğer implant kuralına göre üretilmişse, merdiven altı bir atölyede üretilmemiş, kaçak olarak yurda sokulmamışsa kesinlikle kanser yapmaz ve başka hastalığa neden olmaz. Sedasyon tekniği diş hekimliği tedavilerinden büyük endişe duyan hastalar için en fazla yarım saatlik operasyonlarda uygulanır. Tedavi 30 dakikayı geçecekse bunu muhakkak genel anestezi altında yapmamız gerekiyor.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080