Blog

Gülüş Estetiğinde Hangi Sorunlar Ortadan Kalkar?

Blog

Gülüş estetiği;  dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların belli bir uyum yakalanarak doğal bir gülüş ortaya çıkarılması işlemidir. Kişilerin ağzında diş çürükleri, diş eti hastalıkları, çapraşık dişler, renk deformasyonları, diş kayıpları varsa estetik açıdan sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum hastanın sosyal hayatının da olumsuz etkilenmesine yol açar. Özgüven kaybı yaşayan kişiler kendilerini her zaman rahatsız hisseder ve gerçekten eğlenemez. Bu durumlar kişilerde gülme ya da konuşma  konusunda çekingenliğe itebilir.

Estetik ve güzel bir gülüş her zaman kişilere psikolojik açıdan güç kazandırır. Aynı zamanda gülüşü estetik olan kişiler karşı tarafta daha olumlu bir intiba uyandırabilir. Gülüş estetiği burada devreye girer. Her hastaya özel estetik gereksinimleri farklı olur. Bu yüzden de gülüş estetiğinde yapılan işlemler hastaya özel olarak tasarlanır. Bu işlemlerde hastanın yüz hatları, yaşı, beklentisi ve cinsiyeti gibi değişkenler dikkate alınır. Gülüş estetiği ile şu sorunlar ortadan kaldırılabilir;

 • Diş etinizde şekil bozuklukları ve boy farkları
 • Diş renklerinizdeki farklılıklar ve istenmeyen diş renkleri
 • Dişlerin dizilişiyle ilgili bozukluklar
 • Dişlerin arasındaki rahatsız eden boşluklar
 • Ağzın belli bölgesinde rahatsız edici diş eksiklikleri
 • Kırık ya da çatlak dişlerle ilgili sorunlar gülüş estetiği ile ortadan kaldırılabilir.

Gülüş tasarımı diş ve diş eti ile ilgili bazı kombine uygulamaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Ayrıca bazı durumlara göre burun, dudak, yanak gibi bölgelerin de estetik uygulamaları sürece dahil edilebilir.

Hollywood Gülüş Tasarımı

Gülüş Estetiğinde Neler Yapılır?

Gülüş estetiği bir dizi farklı diş uygulamasının bir arada yapılmasıdır. Dişlerinizde çürük varsa ya da diş eti hastalıklarınız varsa öncelikle tedavi edilir. Daha sonra diş temizleme gibi işlemler de uygulanır. Hastaların ihtiyaçlarına göre diş hekimi tedavi başında planlama yapar.  Gülüş estetiğinde şu tedaviler genel olarak uygulanabilir;

 • Diş renklerinden memnun olmayanlar için diş beyazlatma ya da diş taşı temizliği yapılabilir.
 • Diş eti sorunları olanlar için pembe estetik kapsamında diş eti tedavisi yapılır.
 • Dişlerinde şekil açısından bozukluk olanlar için zirkonyum dolgu, porselen dolgu ya da porselen lamina gibi yöntemler yapılabilir.
 • Diş hekiminizin tavsiyesi ve hastanın beklentilerine göre ortodonti tedavisi uygulanabilir.
 • Diş eksiklikleri varsa estetik açıdan hoş olmayacağı için implant gibi  yöntemlerle eksik dişler ortadan kaldırılır.
 • Hastanın ağzından ölçü alınır ve ölçüler üzerinden modeller hazırlanarak tüm sorunlar belirlenir ve tedavi planı buna göre ayarlanır.
 • Ağız içi ve yüz fotoğrafları bilgisayar ortamına özel bilgisayar programları kullanılarak aktarılır ve gerekli ölçümler yapılır.
 • Tedaviden sonra ortaya çıkacak en yakın görünüm bu programlar sayesinde hastanın ağzına uygun olacak şekilde geçici olarak hazırlanır ve hastanın durumu görmesi sağlanır.

Diş etlerinizdeki sorunlar yapılırken seviye bozuklukları varsa hemen düzeltilir. Diş eksikliğiniz varsa implant yapılabileceği gibi diş hekiminiz gerekli görürse farklı cerrahi uygulamalar yapabilir. Ayrıca diş renginizde sıkıntı varsa diş beyazlatma gibi işlemler yapılabilir. Gülüş estetiği çalışmalarında temel hedef diş, diş eti ve yüz arasında bir uyum yakalamak; kişiye doğal ve çekici bir gülüş kazandırmaktır.

Gülüş Estetiği Kaç Seans Sürer? 

Gülüş estetiği kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden de seans sayısı da değişir. Ancak gülüş estetiğinin genelde çok sayıda seanstan meydana gelen kombine bir tedavi olduğunu unutmayın. İlk muayenede diş hekiminiz sizin beklentilerinizi dinler ve estetik gülüşe kavuşmanıza engel olan diş ve  diş eti sorunlarınızı belirler. Bu yüzden gülüş estetiği seans sayısı mevcut sorunlarınız ve beklentilerinize göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080