Blog

İmplant Ağrılı Bir İşlem Midir?

Blog

İmplant Ağrılı Bir İşlem Midir?

Cerrahi bir müdahale gerektiren implant tedavisinde, operasyon öncesi kişiye lokal anestezi uygulanır. Bu sebepten ötürü cerrahi müdahale esnasında kişinin acı ya da ağrı duyması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak anestezinin etkisi bittikten sonra hafif bir ağrı yaşandığı için hastalar, ister istemez implant ağrısı ne zaman geçer sorusunu soruyorlar.

İmplant Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Operasyondan sonra hissedilen ağrı oldukça normaldir. Diş hekiminizin tedavi süreci için önereceği ağrı kesicileri kullanarak implant ağrısı probleminde tamamıyla kurtulabilirsiniz. İmplant tedavisi olan kişiler, operasyon sonrası hissedilen ağrının normal diş ağrısına benzer olduğunu söylüyorlar. Sorunsuz geçen operasyonlardan sonra implantın varlığını dahi unutacaksınız.

Kimi istisnai durumlarda, hastaların korku ve endişesinden dolayı diş hekimleri ameliyattan önce genel anestezi uygulayabiliyor. Genel anestezinin etkisindeki kişiler uyku halinde iken diş hekiminizde operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyor. Tabii genel anestezi de uygulansa, anestezinin etkisi geçince yine hafif bir ağrı hissediliyor. Ancak, implant ağrısı ne kadar sürer diye soracak olursanız, birkaç gün içerisinde azalarak bitiyor. Hatta doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanırsanız, implant ağrısından mustarip olmazsınız.

Anestezi uygulanan kişi, ameliyat öncesi tamamen hijyenik bir ortam olan implantoloji kliniğine alınır. Ameliyattan önce daha iyi bir görüş açısı elde etmek adına diş eti biraz açılır. Ardından implant için gereken boşluk delinir. Bu işlem sırasında ufak bir kanama olsa da tamamen normal olup, diş hekiminin kontrolü altındadır.

Çene kemiğine uygulanan baskıyı azaltmak adına yuva giderek büyütülür. Anestezinin etkisi altında olunduğu için implant ağrısı hissedilmez. Açılan boşluğa implant yerleştirilir ve vida takılarak işlem sonlandırılır. Anesteziyle birlikte ortalama yarım saat süren operasyonun ardından implantın tam anlamıyla ağız ve çeneye uyum sağlaması 1 – 3 ay içerisinde gerçekleşir.

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

En baştan implant ağrısı nasıl geçer diye sormaktansa, implant tedavisine ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmeniz daha doğru olacaktır. İmplant genellikle diş eksikliği olan kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş eksikliği durumunda hem çiğneme problemleri yaşanabilir hem de estetik açıdan kötü bir görünüş ortaya çıkar. Konuşma bozukluğuna dahi yol açabilen bu problem, kişilerin özgüvenini de sarsar şüphesiz. İmplant tedavisi, herhangi bir nedenden ötürü diş veya dişlerini kaybetmiş hastalarda ağız sağlığını korumak ve güzel bir görünüm elde etmek için uygulanır.

Kimler İmplant Tedavisi Olabilir?

Genel sağlığında hiçbir sorun olmayan, sağlıklı dişetleri ve implantları destekleyebilecek sayıda çene kemiğine sahip kişilere implant tedavisi uygulanabilir. Tabii hastaların ağız ve diş sağlığına da dikkat etmeleri gerekir. Çünkü implant ağrı yapıyor mu sorusunun cevabı bazı kişiler için evet olacaksa, bunun nedeni düzgün ağız ve diş bakımı yapmamalarından kaynaklanır. Yalnızca implant tedavisinden sonra değil herhangi bir cerrahi operasyondan sonra ya da hiçbir operasyon geçirmeden de insanlar diş ve dişetlerinde ağrı hissedebilir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişilerde ağız kokusu, tartar, diş taşı gibi problemlerin yanı sıra diş kaybı dahi yaşanabilir.

İmplant tedavisi için bazı kişilerde yeterli çene kemiği yoktur. Böyle durumlarda ilk önce hastanın çene kemiğine ileri seviye tekniklerle implant yerleştirmek için uygun alt yapı hazırlanır. Sonrasında da başka bir sorun yoksa implant tedavisi gerçekleştirilir.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080