Protez Diş Tedavisi

Blog

Protez Diş Tedavisi

Diş kaybı ve ağız içi dokuların zarar görmesi gibi ağız sağlığını etkileyen durumlarda başvurulan tedavi yöntemine protetik diş tedavisi adı verilir. Vücudun ek veya görevini yapmayan bir uzvunu kişinin yeniden kullanabilmesi için protez takılır. Protez diş tedavisi de diş hekimliğinde de diş kaybı ya da diş eti rahatsızlıklarında uygulanır.

Diş kaybı kimi zaman farklı problemlere de yol açabilir. Bazı hastalarda diş kaybı birden fazladır. Bu da dişler arasında büyük boşlukların kalmasına neden olur. Bir an önce tedavi edilmezse diş eti problemleri de baş gösterebilir. Gündelik yaşamlarında da hastalar büyük sıkıntılar çeker. Yemek yeme, konuşma gibi temel yetiler giderek zorlaşır. Diş fırçalamak veya diş ipi kullanmak neredeyse imkansız hale gelir.

Tedaviye başlamadan önce protez diş tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını da bilmek gerekiyor. Diş kaybı gibi durumlarda farklı malzemelerde üretilmiş yapay dişler, kaybedilen dişlerin yerlerine konur. Protez tedavisiyle hastalar, dişlerinin eski işlevselliğine kavuşabilirler. Protez dişlerin takılması hem fiziksel hem de zihinsel anlamda kişiye rahatlık sağlar. Çiğneme sorunları ortadan kalkacağı gibi daha güzel bir gülüşe sahip olurlar.

Protez dişlere sahip kişiler ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Protez dişlerin zarar görmemesi açısından uygun malzemelerle bakım yapılmalıdır. Diş temizliğinizi düzenli yapmadığınız takdirde düzenli olarak yiyecek tükettiğiniz için ağız kokusu oluşur. Zaman içerisinde ise diş ve diş eti problemleri yeniden ortaya çıkar.

Protetik Diş Tedavi Çeşitleri

Diş hekimlerinin tavsiyesi üzerine diş kaybı yaşayan hastalar, protez diş tedavi yöntemleri arasından en uygun olanını seçerler. Protez türü, hangi durumla karşı karşıya kalındığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Protez diş tedavisinde kullanılan iki çeşit protez türü vardır. Bunlardan ilki sabit protezlerdir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bu protez çeşidi, komşu diş veya implantlardan faydalanılarak uygulanır. Ağzında birkaç dişi birden eksik olan hastalara uygulanan bu tedavi yöntemi kişinin çiğneme yetisini geri kazanmasını sağlar ve estetik bir görünüm kazandırır. Sabit protezler de kendi içerisinde metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Metal destekli protezler pek doğal görünmediği için genellikle metal desteksiz protezler tercih edilir.

Diğer protez türü ise hareketli protezlerdir. Kendi içerisinde de hareketli ve yarı hareketli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yarı hareketli protezler, diğer dişlere bağlanarak yapılır. Teller veya tutucularla yerleştirildikleri için hastalar protezleri rahatlıkla çıkartıp takabilirler. Diğer yöntemlere göre protez diş tedavi süresi daha kısadır. Bu protez tipinin tek sorunu yemek artıklarının alt kısımda birikebilme potansiyelidir. Bu nedenle ağız ve diş bakımına son derece özen gösterilmelidir.

Protez Diş Bakımı

  • Öğünler arasında ve gece yatmadan önce temizleyin,
  • Özel diş macunu ve fırçası kullanın,
  • Dişinizi fırçalarken tüm yüzeyi temizlediğinize emin olun,
  • Sabit protezler için özel olarak üretilmiş diş iplerinden kullanın,
  • Hareketli protezler için özel olarak üretilmiş kimyasal temizleyicileri kullanın,
  • Kimyasal sıvıda beklettiğiniz hareketli protezi kullanmadan önce mutlaka yıkayın,
  • Protez diş üzerinde meydana gelen tartar, diş taşı ve lekeleri temizleyin,
  • Düzenli doktor muayenesine gidin,
    Protez diş tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı ise hastadan hastaya ve durumdan duruma değişir.
sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080