Bonding Nedir?

Blog

Bonding Nedir?

Diş hekimliği alanında her geçen gün yeni bir uygulama ortaya çıkmaktadır. Diş hekiminiz sizlere birçok yeni uygulama sunabilir. Son zamanlarda bilinen ve estetik diş hekimliğinde harikalar yaratan koruyucu yöntemlerden biri bonding olarak söylenebilir. Sizlere bonding nedir sorusunu açıklayalım.

Bu yöntem dişlerinizde herhangi bir hasara yol açmadan, dişlerin üzerinde bir aşındırma yapmadan kompozit malzemelerin dişinize yapıştırılmasıdır. Dişleriniz arasında küçük boşluklar, ufak şekil bozuklukları varsa dişlerinizi kesmeden bonding malzemesi ile dişlerinize ilave uygulamalar yapılabilir.

Diş hekimleri bir heykeltıraş edasıyla sizlerin gülüşlerine uygun bir diş ortaya çıkarır. Böylece sizler de gülüşlerinizi ortaya çıkarmaktan zevk alabilirsiniz. Estetik bir görünüm bu uygulama sayesinde elde edilebilir. Dişlerinizdeki küçük bozukluklar için bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Sorun büyük olursa lamine ve porselen gibi farklı tedavi yöntemleri için diş hekiminiz sizlere yardımcı olacaktır. Estetik bir diş dolgu metaryali olarak bilinen kompozit materyaller dişin üzerine yapıştırıldığı için istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Bu uygulama kalıcı bir işlemdir. Takıldığında 8-10 yıl kadar kullanılabilir. Tedavi süreci 20 dakika içinde tamamlanmaktadır.

Bonding Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bonding nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra sizlere hangi durumlarda tercih edebileceğinizi anlatalım;

 • Bu uygulama tek seanslık bir işlem olduğu için zaman kısıtlaması olduğu durumlarda tercih edilebilir.
 • Dişlerinizde aralık varsa bu aralıkları kapatmak için
 • Dişlerinizin kısa olması durumunda boylarda uzama sağlamak adına
 • Dişinizin üstünde diş rengini bozan oluşumları ve renklenmeleri ortadan kaldırmada
 • Dişlerinizin pozisyon bakımından içeride olduğu durumlar dişleri öne çekmede
 • Dişlerinizin yüzeylerinde aşınma varsa bu aşınmalı yüzeyleri ortadan kaldırmada
 • Ön dişleri kırıldıysa küçük kırıkları onarmak için bonding uygulaması kullanılabilir.

Bonding Avantajları Nelerdir?

Bonding uygulamasının avantajlarını sizlere şöyle belirtelim;

 • Dişlerinize tekrar şekil verilir ve bir kesme işlemi yapılmaz. Kesme olmaması en büyük avantajıdır. Dişlerinde aralık olan kişilerde kesme yapılmadan bu aralık çok kısa bir sürede ortadan kaldırılır.
 • Dişlerinizin olması gerekenden kısa olması yaşınızın daha fazla görünmesine yol açar. Özellikle konuşma ya da gülme durumlarında dişleriniz ortaya çıkmıyorsa bonding uygulaması sayesinde boylarını uzatarak daha estetik ve dinamik bir görüntü ortaya çıkarılır.
 • Dişleriniz çok sarı bir görünüme sahip olabilir. Buna ek olarak ön dişlerinizde çürük ve kırıklar olabilir. Bu durumlarda yapılan uygulama beyaz ve diğer dişlerinizle uyumlu bir gülüşe kavuşmanızı sağlar.
 • Bonding uygulaması lamine porselen ve diğer kaplama uygulamalarına göre maliyeti düşük bir uygulamadır. Bu yüzden bütçeniz kısıtlıysa bu uygulamayı da yaptırabilirsiniz.
 • İlerleyen zamanlarda lamine porselen kaplama ya da zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen hastalar için önceden boondin uygulaması yapılabilir. Böylece hem ortaya çıkacak görünümü anlayabilir hem de o zamana kadar çıkarabileceğiniz bir estetik görünüm elde edebilirsiniz.

Bonding Nasıl Yapılır?

Bonding nedir? sorusundan sonra koruyucu diş hekimliğinde en çok uygulanan tekniklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Diş şekli değiştirme, renk değişikliği, diş büyütme ve dişlerdeki kusurları örtmek için çok etkili tekniklerdir.  Bu ilaveler dişlerinizin doğal özelliğine en yakın malzemeler kullanılarak yapılır.

Dişlerinizde bulunan mikrofil alanlar cilalanarak kompozit dolguların yapıştırılacağı dişlere de sürülür. Sonrasında bu dolgular şekillendirilir. Dişleriniz lekelenmelere karşı daha dayanıklı hale gelir. Bonding uygulaması 1 saatte kısa bür sürede tamamlanır. Sonrasında 6 ayda bir kontrole giderek süreci takip edebilir ve istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Bu işlemler genelde çay ve kahve gibi sararma yapacak içecekleri ve sigarayı çok tüketen hastalarda tavsiye edilir.

One thought on “Bonding Nedir?”

 1. Ay şöyle dişlerim olsa neler vermezdim gelecek inşallah şu korona bitsin

Comments are closed.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080