Blog

Çene Kemiği Eriyen Hastalar İmplant Yaptırabilir Mi?

Blog

dr hasan aydilek
Çene Kemiği Erimesi – Dr Hasan Aydilek

Çene kemiği eriyen hastalar için kemik tozu kullanmak şart mı? Kemik erimesi durumunda kullanılan yeni tedaviler neler? Sinüs Lifting Operasyonu Nedir? Zigomatik implant nasıl uygulanır? Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi sürecinde hastaları en çok zorlayan konulardan biri de kemik erimesi. Kemik erimesine neden olan çeşitli etmenler var ve implant uygulamasından önce kemik erimesinin nedenleri iyi belirlenip gerekli tedavinin yapılması gerekiyor.

Sanita Sağlık grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek kemik erimemişinin nedenlerini şöyle anlatıyor:

Uzun süre dişsiz kalan hastalarda çene kemiği erimesi

“Kemik erimesi uzun süre dişsiz kalan ağızlarda daha sık görülür. Mesela üst çenenin arka kısmında uzun süre öncesinde dişlerini çektirmiş olan hastaların o bölgeleri kullanmaması nedeniyle sinüs boşlukları aşırı büyür. Arka çenenin üst taraflarında bulunan, burun tabanının alt tarafına denk gelen, nefes aldığımız zaman havanın dolduğu bölgeler sürekli üst çene kemiğine baskı yapar, buralarda sinüs boşlukları aşırı büyüyerek implant yapmaya elverişli kemik olan dokuyu uzaklaştırır. Biz sinüs lifting operasyonu dediğimiz kemik tozu operasyonu ile bu bölgeleri implant yapılabilir hale getirebilmekteyiz. Alt çenede de arka bölgede yine uzun süre dişsiz kaldıysa hastalarımız, sürekli hareketli bir protez kullandıysa bu bölgelerde de zamanla çene kemiğinde incelmeler ve azalmalar olur. Biz bunların tamamına kemik erimesi diyebiliriz.”

Çene Kemiği Erimesinde Genetik Faktörler

Bu tür kemik erimesinin dişsizliğe bağlı kemik erimesi olduğunu belirten Doktor Hasan Aydilek, kemik erimesinde genetik faktörlerin etkisine de dikkat çekti.

“Bir de genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde, çok sık diş eti hastalığı yaşayan bireylerde kendi bünyesinden kaynaklanan bir kemik erimesi vardır. Bu tür hastalar sürekli diş eti rahatsızlığı, sürekli enfeksiyon yaşadığı için kemik dokusu yavaş yavaş oradaki hastalıklı diş etinden kendini uzaklaştırmaktadır ve dişlerin kökleri açığa çıkmaktadır. Bunun çok ilerlediği durumlarda dişlerin tamamında sallanmalar başlar, sallanmayla birlikte bu daha da hızlı ilerler ve bu tip hastalarda hiç sebep yokken, dişinde herhangi bir çürük herhangi bir kötü oluşum yokken, dişleri çekmek zorunda kalırız veya kendiliğinden dişler sallanarak düşmek zorunda kalır. Bu durumlarda da biz rahatlıkla implant tedavisi uygulayabiliyoruz. Diş eti hastalığı tedavi edilip veya aynı seansta tüm dişlerin çekilip o bölge lazerle güzelce temizlendikten, hastalıklı diş eti dokusu uzaklaştırıldıktan sonra o bölgeye rahatlıkla implant tedavisi uygulayıp ileriye dönük herhangi bir sıkıntı yaşamadan, uzun yıllar sabit protez kullanabilecek hale getirebilmekteyiz.”

Kemik Tozu Tedavisi

Kemik tozu operasyonlarının titizlikle uygulanması gerektiğinin atını çizen Doktor Hasan Aydilek, her hastaların durumuna göre işlemin farklılık gösterebileceğini vurguladı.

“Kemik erimesi olan hastalarda kemik tozu operasyonları bizim sıklıkla yaptığımız bir işlemdir. Kemik tozu işlemi, cerrahi işlem yapıldıktan sonra kemik erimesine sebep olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece orada kemik erimesi devam edecektir. Öncelikli olarak diş eti çekilmesini veya kemik erimesinin neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Eğer kemik erimesi hastalıklı diş etinden kaynaklanıyorsa o bölgedeki hastalıklı diş eti tedavi edilerek kemik tozu uygulanması durumunda ilerleyen dönemde kemik erimesi sorunu yaşanmaz. Ama hastalıklı dişeti dokusu alınmadan sadece kemikteki harabeyi çözmek için oraya bir kemik tozu dokusu yapılmışsa bu kemik erimesi devam edecek demektir.”

Kemik erimesinde yeni teknolojilerin önemine değinen Doktor Hasan Aydilek, modern yöntemler hakkında da bilgi verdi.

Zigomatik İmplant

“İleri derecede kemik erimesi yaşamış hastalarda biz çoğunlukla kemik tozu operasyonuna ihtiyaç duymadan implant yapabilmekteyiz. Buna uygun, özel, yeni çıkan implant teknolojileri var. Örnek olarak üst çene bölgesinde, arka taraflarda aşırı derecede erimiş, incelmiş, implant yapamayacağımız, kemik tozu operasyonu  ile bile implant yapamayacağımız durumlarda biz zigomatik implant kullanarak rahatlıkla implant yapabilmekteyiz. Veya ön bölgedeki kemik dokusu sağlam ama arka taraflarda aşırı derecede incelme varsa kişinin ön bölgesindeki sağlam kemik dokusundan destek alarak kullandığımız bir teknikle rahatlıkla hem alt çeneye hem üst çeneye rahatlıkla implant tedavisi yapıp aynı zamanda sabit dişler de takabilmekteyiz. Günümüz teknolojisinde kısacası kemik tozu artık çok da kullanılan bir yöntem değil.”

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080