İmplant Ameliyatı

Blog

implant ameliyati

Ağız ve diş sağlığının vücut üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor. Bu yüzden diş sağlığı ile ilgili olan bir problemin tüm vücutta olumsuz etkileri görülebilir. Diş ve ağız problemleri insan sağlığını etkilediğini kadar estetik sorunlara da sebebiyet veriyor. Bu estetik sorunlar arasındaki en önemlilerinden biri de eksik dişler. Eksik dişler kişilerde estetik kaygı yaratırken konuşma ve çiğneme gibi konularda da sorunlar yaratıyor.

Ağızda oluşan deformasyonlar yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için eksik dişlerin hızlıca tedavi edilmesi gerekiyor. Bu konuda yapılan en yaygın tedavi ise implant ameliyatı olmak diyebiliriz. İmplant ameliyatı eksik dişlerin yerine çene kemiğine titanyumdan üretilmiş yapay diş takılması olarak tanımlanıyor.

İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde eksik diş tedavisi için diş doktorlarının en çok önerdiği ve yaptığı tedavi yöntemi implant tedavisidir. Dişlerin ve çenenin yapısı kişiden kişiye farklılık göstereceği için ameliyat öncesi prosedürünü etkileyecek çeşitli etkenler bulunuyor. Bunların arasında operasyon geçirecek diş sayısı, dişlerin türü, diş sağlığının mevcut durumu ve diş çekimi yapılıp yapılmayacağı gibi faktörler yer alıyor. Kişinin dişlerinin bu durumuna göre yapılan ameliyat iki aşamadan oluşuyor.

İlk aşama, implant vidalarının ağız içine yerleştirilmesini içeriyor. Anestezi sonrası diş doktoru tarafından dişetine ufak bir kesik atılıyor ve çene kemiğine vidalar yerleştiriliyor. İkinci aşamada ise yerleştirilen implantlar üzerine titanyumdan yapılan diş taçları konuluyor. Hastalarda implant ameliyatı sonrası kanama görülmesi olası bir durumdur. Ancak bu kanama maksimum ilk 48 saat boyunca sızıntı şeklinde olan küçük bir problemdir. Sıcak ortamlar kanamayı arttırabildiği için bu süreçte sıcak banyo, sıcak su gibi durumlardan uzak durulmalıdır.

İmplant Ameliyatı Zor Mu?

Diş implantı, titanyum vidaların diş doktoru tarafından cerrahi yöntemle çene kemiğine yerleştirilmesi işlemi sayesinde takılıyor. Ameliyat kelimesi ilk başta kulağa korkutucu gelse de implant ameliyatı oldukça küçük ölçek olarak nitelendirilebilecek bir cerrahi operasyondur. Operasyon lokal anestezi veya ağızdan sedasyon yöntemi ile yapıldığı için ameliyat sırasında hiçbir acı veya ağrı hissedilmiyor. Bu sebeple yaklaşık 1-2 saat aralığında süren ameliyat çoğu hasta için oldukça rahat geçiyor. İmplant ameliyat sonrası ise hastanın hayat kalitesinin bozmamak için ağrı kesici ve antibiyotik veriliyor. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda implant ameliyatı için zor olmayan bir operasyon denilebilir.

İmplant Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant ameliyatı küçük bir cerrahi operasyon olsa da başarılı bir sonuca ulaşılması için sonrasındaki sürece de dikkat etmek gerekiyor. Ameliyattan sonra en çok dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de yemek yemek. Öncelikle ağızdaki uyuşukluk geçmeden hiçbir şey yenmemesi gerekiyor. Bunun dışında ilk gün sıcak yemekler de tavsiye edilmiyor. Operasyon günü diş fırçası da kullanılmaması gerekiyor. Diş temizliğine 36 saat sonra başlamanız mümkün tabi… Temizliğin 2 hafta boyunca gargara ile yapılması önerilir. Hastaların en çok endişe duyduğu bir diğer konu ise implant ameliyatı sonrası ağrı olup olmadığıdır. Her ameliyattan sonra oluşabilecek ağrı gibi implant ameliyatı sonrası da yoğun olmayan bir ağrı oluşabilir. Ancak düşük dozda verilen ağrı kesici ve antibiyotikler sayesinde bu süreci minimum ağrı ile atlatabilirsiniz.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080