sanita sağlık grubu Randevu Al Whatsapp S.S.S.

Ortodonti (Ortodontoloji) Ne Demek?

Ortodontoloji ne demek sorusuna cevap vermeden önce ortodonti ile eş anlamlı olduğunu belirtmek gerekir. Yani, ortodonti yerine ortodontoloji terimini de kullanabilirsiniz. Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini tespit ve tedavi eden diş hekimliği dalına ortodonti denir. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere ise ortodontist adı verilir.

Ortodonti tedavisi, dişlerin görünümünü ve nasıl çalıştıklarını iyileştirmek için dişleri düzleştirme veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca, ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etleriniz ve çene eklemlerinin uzun süreli sağlığına da bakmaya yardımcı olmaktadır.

Ortodonti Tedavileri bilgilendirme sayfamızda; Neden ortodonti tedavisi yaptırmalıyım? Ortodonti tedavisinin yararları nelerdir? Ortodonti tedavisi hangi yaşlarda uygulanır? vb. soruların yanıtlarına uzmanlarımız denetiminde cevaplar arayacağız.

Ortodontik Sorunlar Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodontoloji nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre bu alanın incelediği problemlerin neden oluştuğu ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgi verebiliriz. Çeneyle ilgili bozukluklar genelde kalıtsaldır. Böyle durumlarda hastanın yaşı göz önünde bulundurularak bir tedavi programı hazırlanır. Ergenlik dönemindeki kişilerde alt veya üst çene gerideyse tedavi ortodontik yöntemlerle halledilir. Bazı çene uyumsuzlukları da fonksiyon bozukluklarına bağlı şekilde ortaya çıkar. Örneğin, ağzı solunumu yapan kişilerde üst çene genel dar kaldığı için V formunu alır.
Bebeklik ve çocukluk döneminde çok fazla yalancı emzik veya biberon kullananlar, parmağını emenler, tırnak yiyenler vb. alışkanlıklara sahip kişilerde ortodontik bozukluklarla baş gösterebilir. Alışkanlıkların önüne olabildiğince erken geçilmelidir. Bu sayede, basit bir aparey kullanımıyla kötü anlamda etkilenebilecek iskeletsel bozukluklar önlenebilir. Üst çenede darlık varsa, aparey yardımıyla tedavi edilebilir.

Kimi zaman çocuklar, ebeveynlerinin birinden kemik diğerinden de diş büyüklüğünü alır. Çenenin büyük, dişlerin küçük olduğu durumlarda dişlerin arasında boşluk kalır. Dilin normal boyutlarının üzerinde olması veya ağız içerisinde çekilmiş dişten kaynaklı boşlukların olması dişlerin aralanmasına neden olabilen diğer sebeplerdir. Böyle durumların üstesinden yalnızca ortodontoloji tedavisi ile gelinebilir.

Çene kemiğinin küçük, dişlerin büyük olduğu senaryodaysa dişler çeneye sığmayacağı için çapraşıklık meydana gelir. Çapraşık dişlere sebebiyet veren diğer bir olayda süt dişi kaybının çok geç ya da erken yaşta yaşanmasıdır. Her süt dişi, belirli bir zamanda düşer. Örneğin, 10 yaşında düşmesi gereken süt dişi 8 yaşında düşerse, diğer dişeler süt dişinden açılan boşluğa doğru kaymaya başlarlar. Boşluktan çıkması gereken diş de kendisine yer bulamadığı için diş kavisinin içine veya dışına doğru gelişim gösterir, kimi zaman da gömülü kalır.

Her Yaşta Ortodontik Tedavi Yaptırılabilir mi?

Ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Fakat hastanın yaşına göre tedavinin süresi ve planlaması değişebilir. Son zamanlarda dünya genelinde yetişkinlere uygulanan ortodontik tedavi popülerlik kazanmaya başlamış. Üstelik porselen braketler kullanılarak estetik problemlerin de önüne geçilebilir.
Kimi zaman, daha iyi protez yapabilmek adına proteze hazırlık için ortodonti tedavisi uygulanabilir. Bu sayede dişler, proteze daha uygun hale gelir. Bu tür tedaviler genellikle 4 ila 12 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Ortodontik Tedavi Ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında ve ara seanslarda hastalar kesinlikle acı veya ağrı hissetmezler. Fakat teller takıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde yanakta yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların iyileşme süreci ise 1 haftadır ve bir daha oluşma olasılığı oldukça azdır. Braket kopması, tel kırılması gibi ender durumlarda yaralar yeniden oluşabilir. Bu tip sorunlar, diş hekiminin ufak dokunuşlarıyla giderilebilir.
Ortodonti nedir sorusunun yanında ayrıca, hastalara ilk seansta mum verilir ev bu mumu telin acıttığı bölgeye yerleştirerek diş hekimi gelen kadar meydana gelebilecek iritasyonun önüne geçilebilir. Teller takıldıktan sonra dişler sıkıldığından sert yiyecekler yerken ufak bir sızı olabilir.

Blog

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi, doğuştan eksik olan veya sonradan kaybedilen dişler, alt ve üst çenenin birbiriyle uyumsuz…

Devamını Oku
Ortodonti Tedavisine Başlangıç

Ortodonti Tedavisine Başlangıç

Ortodontik (Çapraşık diş) muayeneleri çocuk ve yetişkinlerin detaylı olarak çene, yüz ve dişlerinin muayenesini içeriyor….

Devamını Oku