Blog

İmplant Ameliyatı Nasıl Olur?

Blog

İmplant Ameliyatı Nasıl Olur?

Herhangi bir nedenden ötürü bir veya birden fazla dişini kaybeden hastalara uygulanan implant tedavisi, cerrahi operasyonla gerçekleştirilir. Ortalama 30 dakika süren implant diş ameliyatı nasıl yapılır sorusu herkesin aklını kurcaladığı yadsınamaz bir gerçek. Tüm operasyon süreci toplamda 5 aşamadan oluşmaktadır.

  1. Aşama

İlk olarak lokal veya genel anestezi uygulanır. Hastanın acı hissetmemesi adına yapılan anestezinin ardından implantın yapılacağı bölge temizlenir, çekilmesi gereken diş varsa çekilir. İmplant hangi kemiğe yerleştirilecekse açığa çıkarmak için diş etine ufak bir kesik atılır. İmplant, diş kökü görevini üstleneceği için özel bir matkap kullanılarak diş oyulur. İmplant bu oyuğa yerleştirilerek vidalanır. Diş etinin kesilen bölgesiyle implantın üzeri örtülür ve bölgeye 1- 2 dikiş atılır.

2. Aşama

Çene kemiğine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesi için 2 ila 6 ay kadar beklenir. Bu süreç, yapay dişin sağlam bir temel oluşturabilmesi adına son derece önemlidir. Böylelikle implant ameliyatı nasıl yapılır sorusunda ikinci aşama geçilmiş olur.

3. Aşama

Çene kemiğinin iyileşme süreci tamamlandığında, tacın yapışacağı dayanağı yerleştirmek için ek bir operasyon yapılabilir ve bu operasyonda da anestezi uygulanır. İmplantı görebilmek için diş etine yine ufak bir kesik atılır. Dayanağın diş implantına takılmasıyla implant yeniden diş etiyle örtülür ve diş etine dikiş atılır. Bu işlem için de iyileşme süreci olarak 2 hafta beklenmesi gerekir.

4. Aşama

Diş etlerinin iyileşmesiyle birlikte yeni implant taç yapmak için yeniden diş hekimine gidilir. Burada, ağza uygun hizalama için ağzın kalıbı alınır. Çene kemiği yeni bir dişi kullanabilecek güce erişmeden taç yerleştirilmez. Çıkarılabilir yapay diş ya da sabit dişten herhangi biri tercih edilir. Karar verildikten sonra implant ameliyatı nasıl olur sorusunun cevabı için 5. ve son aşamaya geçilir.

5. Aşama

Son aşama tacın takılmasıdır. Bazı durumlarda diş hekimleri hangi dişin yenilendiğine de bağlı olarak tacın şeklini ve ağza tam anlamıyla oturup oturmadığı kontrol etmek adına prova yapabilir. Son karar verildiğinde yapay diş vidalanır ya da yapıştırılır. İşlemin tamamlanmasının ardından diş etlerinde ve yumuşak dokuda morarmalar, şişmeler olabilir. İmplant ameliyatı bittikten sonra diş etinin şişmesini önlemek için operasyonun yapıldığı bölgeye buz torbası konur.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinin ne kadar süreceğini kestirmek oldukça zordur. Bu durum hastanın ağız, diş ve çene sağlığına, implant yapılacak diş sayısına, hangi dişlerin değiştirileceğine ve daha birçok etkene bağlıdır. Ancak genel bir süre vermek gerekirse toplam tedavi süreci 6 – 9 ay arasında sürebilir. Fakat, implant yerine geç yerleşir ya da tedavi öncesinde kemik greftleri veya sinüs yükseltmesi gerekirse süreç uzayabilir.

İmplant Ameliyatı Öncesi Ne Yapılmalıdır?

İmplant ameliyatı öncesi yapılması gereken 3 şey vardır. Bunlar;

  • Hastanın medikal geçmişinin gözden geçirilmesi: İmplant tedavisine uygun olup olmadığını belirlemek için genel sağlık bilgisi alınır. Gerekli görüldüğü takdirde hastadan tahlil ve testler istenir.
  • Diş muayenesi: İmplantların nereye ve nasıl yerleştirileceğini belirlemek için diş ve çene ölçüsü alınarak kalıp hazırlanır, diş röntgeni çekilir.
  • Tedavi planı: Kalana dişlere, kaç dişe tedavi uygulanacağına, çene kemiğinin durumuna, kısacası hastaya göre bir tedavi planı hazırlanır.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080