Blog

İmplant Tedavisi Yaptıracaklar Hangi Konulara Dikkat Etmeli?

Blog

İmplant Ameliyatı
İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Yaptıracaklar Hangi Konulara Dikkat Etmeli? En Kritik Sorular neler? İmplantta Cerrahi İşlem Ne kadar Sürer? Protezi Olanlar İmplant Yaptırabilir Mi?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine yaptığımız suni diş kökleridir. Titanyum vidalardan oluşur. İmplant tedavisi bu kadar gelişmeden önce genellikle takıp çıkarılan protezler yapılıyordu.

Teleskop protez veya kancalı protezler gibi. Ya da tamamen dişsiz ağızlarda damak dediğimiz plastik protezler yapılıyordu. Şu anda örneğin hastanın bir eksik dişi varsa sağındaki solundaki dişi kesmeden bir tane titanyum vida yapıp üzerine rahatlıkla diş yapabiliyoruz. Veya hiç dişi yoksa örneğin tek çeneye 4 tane ya da 6 tane implant yaparak sabit diş yapabiliyoruz. Veya iki tane implant yapıp kullanmakta zorluk çektiği protezi daha rahat hale getirebiliyoruz.

Hastanın durumuna göre çok farklı implant tedavileri önerebiliyoruz. İmplant tedavisi hasta koltuğa oturduktan sonra, planlama yapıldıktan sonra bir implant için geçen süre yaklaşık 4-5 dakikadır. Doğru bir planlama yapıldıysa, implant uygulanacak yer daha öncesinden doğru planlandıysa bir implant için cerrahi işlem süresi 4-5 dakikadır.

İmplant öncesi yapılacak hazırlıklar süreci daha farklı kılıyor. Eskiden bu süreç haftalar alıyordu. Eskiden üç boyutlu görüntüleme teknolojisi bu kadar iyi değildi, bu nedenle planlama daha zor oluyordu ama şu an geldiğimiz noktada üç boyutlu tomografi hasta kliniğe geldiği anda rahatlıkla çekilebiliyor ve birkaç saniye içinde bilgisayarda görebiliyoruz. Kişinin kemik yapısı ve diş eti özelliklerini anlık olarak bilgisayarda görebiliyoruz. Aynı seansta geldiği zaman implantını rahatlıkla yapabiliyoruz. Eskiden bu şekilde değildi.

Kişinin kemik erimesi olup olmadığını tespit etmek için onu birtakım testlere gönderiyor ve oradan sonuçların gelmesini bekliyorduk, bu da süreci uzatıyordu. İmplatın cerrahi işlemi bittikten sonra bir iyileşme süreci var. Eskiden bu süreç daha uzun sürüyordu. Çünkü implant operasyonu daha travmatik çalışılarak yapılıyordu. Travmatik çalışma ne demek? Eğer siz diş etinin altında ne olduğunu bilmiyorsanız, nasıl bir kemik oluşumu olduğunu görmüyorsanız emin olabilmek için dişetini tamamen kaldırmanız gerekiyordu.

Üç beş sene öncesinde de biz de böyle çalışıyorduk. Ama geldiğimiz noktada üç boyutlu görüntüleme teknolojileriyle kemiğin her noktasını birebir tespit ettiğimiz için diş etinde implantı yerleştireceğimiz alanda çok ufak bir kesiyle yapabiliyoruz. Bu da hastanın yara iyileşmesinde çok hızlı sonuçlar oluşturuyor.

Hatta kapalı implant dediğimiz diş etini hiç kesmeden yaptığımız implant operasyonları oluyor. Hastamıza yeni teknikte dikiş atmamız gerekiyorsa bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için bu dikişler bir hafta-10 gün içinde yok oluyor ve hastanın tekrar bize gelmesine gerek kalmıyor.

Ameliyat sonrasını da tomografi ile kontrol ettiğimiz için implantın isteğimiz şekilde yerleşip yerleşmediğini hastamız koltuktan kalktığı dakika çenesindeki uyuşukluk geçmeden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080