Blog

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

Blog

Porselen Kaplamalar
Gülüş Tasarımı Dikkat Edilmesi gerekenler

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilecek Noktalar Neler?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek yanıtladı:

İnsanlar genellikle sosyal medya paylaşımlarına bakarken, fotoğraflarını incelediklerinde kendileriyle ilgi yolunda gitmeyen bir şeyler hissediyor. Bazı kimseler gülümserken dudağını kapatıyor, gülmek yerine tebessümü tercih ediyor.

Bunların sebebi ise kişinin gülüş estetiğini bozan sorunlar. En çok başvuruyu çapraşık dişler nedeniyle alıyoruz. Otuz yaşında olan hastamız bundan 10-15 yıl önce çapraşık dişlerin ilk sinyalini vermişti ama bu yaş grubu genellikle ortodonti tedavisinden kaçtığı için bu aşamaya kadar geldiler.

O zamanlar bunu sorun etmiyorlardı ama günümüzde özellikle selfie’lerin çekildiği sosyal ortamlarda gülüş estetiği ve bunu etkileyen çapraşık dişler kendini belli etti.

Günümüzde ortodontik tedavi teknolojisi çok ilerledi. Tedaviyi çok hızlı yapabiliyoruz. Eskiden 3-4 sene süren ortodonti tedavisi günümüzde 6-7 ayda bile tamamlanabilmekte. Ve yaş skalası tamamen değişti. Eskiden 18-19 yaşından büyük bireylere çok fazla ortodonti tedavisi uygulayamazken, şu an artık bizim bir yaş sınırlamamız yok. Kırk-kırk beş, elli yaşındaki hastalara bile tel takarak dişlerinin düzeltilmesini sağlayabiliyoruz.

Klasik ortodonti tedavisi gelip gitmesi fazla olan bir tedavidir ama estetik amacı yapılan ortodonti tedavilerinde çok farklı yöntemler var. Mesela akıllı diş telleri var. Bu akıllı teller sayesinde gelip gitme sayısı ve seanslar kısılmış durumda.

Yine bilgisayarlı görüntüleme teknolojisi sayesinde yürütülen şeffaf plak uygulaması var. Hastaya periyodik olarak kullanacağı şeffaf plakları veriyoruz ve hastamız belli bir sıraya göre bunları kendisi uyguluyor. Yurt dışından gelen hastalarımıza akıllı telleri uygulayarak kişiye üç ayda bir gelme seçeneği sunuyoruz. Planlamayı tamamen kişinin İstanbul’a gelişine göre yapıyoruz.

Gülüş estetiğini bozan noktalardan biri de karanlık nokta dediğimiz durumdur. Bunlar gülümseme esnasında damağın arka kısmında boş alanların oluşmasından kaynaklanır. Bu tip durumlarda dişin yüzeyine ilaveler yaparak, dişi kalınlaştırarak çözüm buluyoruz. Bunu yapamayacak durumdaysak ortodonti tedavisiyle çeneyi açarak, tel takarak tedavi yapıyoruz. Aslında yaptığımız işlem dişlerin dudakla olan uyumsuzluğunu gidermek.”

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080