Blog

Lamine Dişlerle Full Seramik Dişler arasındaki Fark Nedir?

Blog

Zirkonyum Diş Nedir?
Lamine Diş ve Seramik Diş

Lamine Dişlerle Full Seramik Dişler arasındaki Fark Nedir? Lamine Dişlerin Avantaji Nedir? Seramik Dolgu Mu Yoksa Lamine Mi? PRP Tedavisi Diş Hekimliğinde Nasıl Kullanılır?

Sanita Sağlık Grubu Kurucusu Doktor Hasan Aydilek Anlattı:

Lamine dişlerle porselen, full seramik dişlerin materyali aynıdır. Sadece laminede tek fark dişin ön yüzeyine takma tırnak şeklinde yapıştırılan, dişin arka taraflarına hiçbir şekilde temas edilmeyen bir estetik diş sistemidir. Full seramikte ise dişin her tarafına oturduğu için dişin arka yüzlerinden de temas sağlar.

Biz lamineyi nerede tercih ediyoruz, full seramiği nerede tercih ediyoruz? Kişinin dişlerinde çok fazla dolgu varsa, kanal tedavisi varsa, kişinin tırnak yeme ya da diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları varsa, kişinin lamine dişi kullanım sırasında düşme ihtimali doğuran alışkanlıkları varsa bu gibi hastalarda, lamine ön yüzden yapıştığı için düşme riski olduğundan ötürü biz full seramik kron öneriyoruz. Ama malzeme olarak her ikisi de aynıdır. Laminenin sadece tek bir üstünlüğü vardır. Dilin temas ettiği yüzeylere hiçbir şekilde dokunmadığımız, kaplamadığımız için kişinin konuşmasında veya dil hareketlerinde hiçbir farklılık hissedilmez.

Full seramik kaplamalarda ise lamineye göre tek farkı dişin her tarafından tutulduğu için daha sağlam bir tutunma sağlayacaktır ama dişin arka taraflarına işlem yapmamızı gerektirecektir.

Günümüzde hastaların eski siyah dolgularını çıkarıp bilgisayarlı sistem yardımıyla ağız için ölçülerini alarak porselen dolgular yapabilmekteyiz.  Ertesi gün ya da bir iki saat içinde hastalarımıza bu dolguları yapıştırarak işlemi bitiriyoruz. Hastamızda siyah dolgu varsa, bunun üzerine seramik cam dolgu yapacaksak önce eski dolguyu çıkarmak zorundayız.

Full seramik dolgular tamamen bilgisayar ortamında hazırlandığı için diş ile dolgu uyumu mükemmel olmaktadır. Biz klinik ortamda iki tür dolgu kullanıyoruz. Birincisi kompozit dediğimiz plastik esaslı dolgulardır. Diğeri de metal dolgulardır, siyah dolgulardır. Siyah dolguları artık yaptıran ve tercih eden kalmadı.

Kompozit dolgularda yiyeceklerdeki asitler nedeniyle zamanla dişle arasında uyumsuzluk yaşanabilmekte ama porselen dolgular bu uyumsuzlukları ortadan kaldırmış durumda. Yani uzun yıllar ilk halini koruyarak ilk günkü gibi kalan dolgulardır.

PRP günümüzde çok popüler olan bir tedavi seçeneği. PRP kişinin kendi kanından elde edilir. Halkımız bunu kök hücre olarak da biliyor. Kişinin kan hücrelerinin özel bir cihazla toplanarak hazırlanmış olan bir sıvının kişinin vücuduna enjekte edilerek veya yara yerine konularak kişinin yara iyileşmesini, doku iyileşmesini hızlandırıcı etkiye sahip olmasından faydalandığımız bir tedavi yöntemidir.

sanita diş hastanesi şubeler
KADIKÖY: 0216 970 80 80
ŞİŞLİ: 0212 970 80 80
İZMİR: 0232 970 8080